Diyarbakır’daki istismar sanığı imam: 10 yaşındaki çocuğun yalanına mı inanacaksınız?

featured

Diyarbakır’da çocuğa cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle yargılanan imama 10 yıl 10 ay hapis cezası verildi. İmam, “10 yaşındaki çocuğun yalanına mı inanacaksınız?” diyerek kendini savundu.

Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi’nde 2 yıl önce meydana gelen olayda, İmam Kadri Özkaya, görevli olduğu camide 9 yaşındaki bir erkek çocuğu imam odasına kilitleyerek cinsel istismarda bulundu. Özkaya’ya verilen 21 yıl hapis cezası Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 7. Ceza Dairesi tarafından ‘eyleminden gönüllü vazgeçtiği’ iddiasıyla bozuldu. Failin cinsel istismardan vazgeçmeye kadarki eylemini, ‘Basit cinsel istismar’ suçu olarak değerlendiren istinafın, dosyayı ilk derece mahkemesine göndermesi üzerine yargılama yeniden başladı.

‘HERKES BENİ PARMAKLA GÖSTERİR’

Gazete Duvar’dan Ardıl Batmaz’ın haberine göre, insaftan dönen dosyanın ilk duruşması bugün Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Bozma kararının ardından duruşmada savunması alınan fail imam Kadri Özkaya, üzerine atılı suçu işlemediğini, iftiradan ibaret olduğunu iddia etti. 32 yıl boyunca resmi imam olarak görev yaptığını söyleyen fail, bu süreçte hiçbir soruşturma geçirmediğini, binlerce çocuğa dini ve ahlakı öğrettiğini, bu yaşına kadar karakolluk dahi olmadığını belirterek beraatini istedi. “10 yaşındaki bir çocuğun yalanına itibar ediliyor” diyen Özkaya, “Oturduğum sitede beni parmakla gösterirler… Ben suçsuzum, beni bu hale düşürenleri Allah’a havale ediyorum, hakkımı helal etmiyorum. Mahşer günü sanık olarak huzura alınacaklar” dedi.

10 YIL 10 AY HAPİS

Mahkeme, failin yargılama sürecindeki tutumu ve geleceği üzerindeki olumsuz etkilerini gözeterek cezada indirime gitti. Cinsel istismar faili imam Özkaya’ya “Basit cinsel istismar” suçundan 8 yıl 4 ay, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 2 yıl 6 ay, toplamda 10 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!