Doç. Dr. Keskin: Batman Kürt dili için önemli bir yer

featured

Arî Dil Araştırmaları ve Kültür Derneği (ARÎ-DER)ile Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Batman Şubesi, Kürtçe akademik çalışmalara ilişkin Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nde panel düzenledi.

Moderatorlüğünü Bawer Erişen’ın yaptığı panele Mardin Artuklu Üniversitesi Kürdoloji Bölümünden Doçent Dr. Necat Keskin, Doçent Dr. Zülküf Ergün ile Mikail Bülbül konuşmacı olarak katıldı.  Panele Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti),  Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Batman il örgütleri, Tevgera Jinên Azad (TJA),  Barış Anneleri Meclisi,  Batman Emek Demokrasi Platformu ve çok sayıda yurttaş katıldı. Açılış konuşmasını yapan Bawer Erişen, Kürt dilinin öneminden bahsederek, yaşamın her alanında Kürtçe’nin yer alması için mücadele çağrısında bulundu.

‘BATMAN KÜRT DİLİ İÇİN ÖNEMLİ BİR YER’ 

Panelde konuşan Doçent Dr. Necat Keskin,  “Batman Kürt dili açısından çok önemli bir yer. Kürt diline önem veren günlük yaşamda Kürtçe konuşan bir yer. Bugün burada olmak çok önemli” dedi. Kürt dilinin akademik düzeyinin öneminden bahseden Keskin, “Üniversitelerde 50’ye yakın akademik düzeyde ders verenler var. 2010 yıllında Mardin’de Kürdoloji bölümü açıldı. Çok sayıda kişi burada ders gördü. Burada akademik çalışmalar yürütüldü. Tez çalışmaları gerçekleştirildi.  Sınırlı ve eksik bir şekilde akademik  çalışmalar yürütülüyor. Türkiye’de akademik Kürtçe beli bir noktaya geldi. Ancak gelinen noktada az sayıda ve eksikliler ile akademik çalışma yürütülüyor. Akademik çalışmanın gelişmesi için Kürtlerin önlerine bu yönlü bir plan ve hedef koymalı” diye belirtti.

Doç. Dr. Keskin: Batman Kürt dili için önemli bir yer‘KÜRDOLOJİ 150 YILDIR VAR’

Doçent Dr. Zülküf Ergün de 150 yıldır Kürdoloji’nin var olduğunu belirterek, bu süre zarfında gelişim açısından önemli bir gelişmenin yaşanmadığını söyledi.  Kürt diline yüz yılı aşan bir saldırının var olduğunu kaydeden Ergün, buna karşın direnen ve Kürt dilinin gelişimini sağlayanların olduğunu söyledi. Kürt dilinle sahip çıkma konusunda herkesin şapkayı önüne koyup samimi bir şekilde yaklaşması gerektiğini dile getiren Ergün, bunun için somut ve net adımların atılması gerektiğini kaydetti.

‘ANTİ KÜRDOLOJİ’

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Dr. Mikail Bülbül, Kürt dili için büyük emek veren Kürt akademisyen ve siyasetçi Kadri Yıldırım’ı anarak, başladığı konuşmasında, “Kürt halkına ait birçok değer Türkçe olarak yansıtıldı. Kürtçe olan birçok şey Türkçe olarak yansıtıldı. Böyle bir süreçte Mamoste Kadri Kürdolojiye öncülük etti. Kürt diline karşı bir saldırı durumu yüz yıllı aşan bir durum” diye konuştu.

‘KÜRT ÇOCUKLARI ASİMİLE EDİLİYOR’

Kürtçe yayın yapan televizyonların Kürt dili için önemli olduğunu kaydeden Bülbül, MED TV, Roj TV’nin katkılarının büyük olduğunu söyledi. Kürt halkının zor şartlar altında dilini var etmeye çalıştığını belirten Bülbül, “Siyasi iktidar veya devletin hedefinin ne olduğundan çok bizim buna karşın nasıl çalışma yürüttüğümüz önemli.  Önemli olan bizim dile olan yaklaşımımız.  Kürt çocukları okullarda asimile ediliyor. Dile yaklaşımda samimiyet önemli” dedi.

Panel soru cevap bölümüyle son buldu.

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!