Doktorla tartışan hakim, doktoru gözaltına aldırttı

featured

İstanbul’da hasta yakını bir hâkim, tartıştığı doktoru poliklinikte hasta bakarken gözaltına aldırttı. Suna Dilbaz isimli doktor hâkimden şikayetçi oldu.

İstanbul’da yakınının yanında refakatçi görevli bir kadın hakim, taburcu işlemleri için odaya gelen Beyin ve Sinir Cerrahı Suna Dilbaz isimli bir doktorla tartıştı.

Hekim tartışma sonrası poliklinikteki görevine dönerken, kadın hakim savcılığı arayarak doktordan şikayetçi oldu. Savcılık şikayet üzerine kadın doktorun görev yaptığı devlet hastanesinden alınması için polise talimat verdi.

Hastaneye gelen polis ekibi, Dilbaz’ı poliklinikte randevulu hastalarına bakarken karakola götürmek istedi. Hastaları olduğunu söyleyen doktor ise mesai bitiminde kendisinin geleceğini belirtti. Polisler, savcılığa telefon açarak doktorun talebini illeti. Ciddi Gazete’nin aktardığına göre savcılık, doktorun talebini kabul etmedi ve gerekirse “zorla” getirilmesi için emir verdi. Dilbaz bunun üzerine gözaltına alınarak karakola götürüldü.

Dilbaz ifade vermek için yaklaşık 3 saat bekledi. O karakolda beklerken hastaları da onu bekliyordu. İfadesinin ardından serbest bırakılan Dilbaz hâkimden şikayetçi oldu.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’

Olaya Türk Nöroşirürji Derneği bir açıklama yaparak tepki gösterdi, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.

Türk Nöroşirürji Derneği’nin açıklaması şöyle:

Bugün kamuoyuna yansıyan, değerli meslektaşımız Dr. Suna Dilbaz’a yapılan hukuka ve insan haklarına aykırı muamele ile ilgili bir açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur.

Dr. Suna Dilbaz tarafından ameliyat edilen hastanın taburculuk viziti esnasında, hakim olduğu daha sonra öğrenilen, refakatçi ile aralarında geçen konuşmadan sonra poliklinik hizmeti vermekte iken polis zoru ile ifadesinin alınması amacıyla emniyete götürülmüştür. CMK 145. maddesine göre ifadeye çağrılmak davetiye ile gerçekleşir. Bu davetiyede kişinin çağrılma nedeni açık bir şekilde yer almaktadır ve kişinin ifadeye gelmemesi halinde zorla getirileceği ifade edilmektedir. Gerçekleşen olayda Dr. Suna Dilbaz’ın ifadeye çağrılıp gitmemesi şeklinde bir durum olmamasına rağmen polis marifetiyle iş yerinden alınmıştır. Randevulu hastaların mağdur olduğunu beyan etmesine, görevli kamu çalışanı olduğunu belirtmesine ve ifadesinin alınmasını istemesine rağmen 2,5 saat süreyle bilgi verilmeksizin bekletilmiştir.

CMK 147. maddesine göre “Şüpheli veya sanığın kendisine yüklenen suç anlatılır.” ifadesinden yola çıkarak, isnadın ne olduğunu bilmek şüpheli için bir haktır. Dr. Suna Dilbaz’a şikayetçinin kimliği, bilgileri, suçunun ne olduğu anlatılmamış ve yasal haklarını kullanması engellenmiştir. Soruşturma tamamlanıp, hüküm kesinleşene kadar kişi kesinlikle suç işlemiş gibi hareket edilemez. Buna karşılık meslektaşımıza ifade sürecinde suçlu muamelesi yapılmış, masumiyet karinesi ihlal edilmiştir.

Yasa uygulayıcıların, yasaları keyfiyet içinde ve menfaatlerine uyacak biçimde kullanarak suistimal etmeleri Türkiye Cumhuriyeti yargısına ve adalet sistemine zarar vermekte ve güvenilirliğine gölge düşürmektedir. Yetkili mercilerin söz konusu uygulamayı yapan yargı mensubu hakkında, bu ve benzeri utanç verici olayların tekrarlanmaması için gerekli işlemleri başlatacağına inanıyor ve sürecin yakın takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.” (Tele1)

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!