DSİ kanala girmenin neden tehlikeli olduğunu açıkladı

featured

DSİ 103. Şube Müdürlüğü yaptığı açıklamada, havaların ısınmasıyla baraj, gölet, sulama kanalı gibi su depolama ve iletim tesislerine serinlemek ve yüzmek için girenlere karşı uyarıda bulunarak, bu yerlere girilmesinin ölümcül neticeler doğurduğunu kaydetti.

Her yıl sıcaklıkların artması ile birlikte yapılan tüm uyarılara rağmen maalesef  Batman’da 2 kişi boğularak hayatını kaybetti.

DSİ 13. Bölge Müdürlüğü, suya girmenin yasak ve tehlikeli olduğunu belirttiği açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Sulama kanalları da benzer tehlikeler barındırmakla birlikte kendine has riskler de taşımaktadır. Sulama kanalları trapez kesitli yani ‘v’ harfine benzer şekilde yan duvarları eğimli olarak inşa edilmişlerdir. Dolayısıyla bu kanala giren bir kimse kanaldan çıkmakta zorlanacaktır. Üstelik kanalın yan duvarları yosunlanma sebebiyle kaygan olduğundan bu güçlük daha da artacaktır. Diğer taraftan sulama kanallarına bırakılan suyun akış hızı yüksek olduğundan, kuvvetli akıntıyla profesyonel yüzücü olunsa bile baş etmek mümkün olmayacaktır.

Tüm bu sebeplerle baraj, gölet, sel kapanı, regülatör ve sulama kanalları yüzmek ve serinlemek için son derece uygunsuz ve tehlikeli tesisler olup bu tesislere herhangi bir maksatla girilmesi kesinlikle yasaktır.

Son olarak vatandaşlarımızdan ricamız; suya girmenin TEHLİKELİ VE YASAK olduğu konusunda özellikle anne ve babaların çocuklarını uyarmaları ve hafta sonu meydana gelen olayda olduğu gibi Baraj, gölet ile Sulama Kanallarına yakın mesafede bulunmamaları konusunda bilinçlendirilmesi hayati önem arz etmektedir.”

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!