DSÖ kızamık nedeniyle Yemen’de 413 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı

featured

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Yemen’de çocuklarda kızamık ve kızamıkçık vakalarının arttığını açıkladı. Açıklamada, Yemen’de sene başından temmuz ayı sonuna kadar 34 bin 300 kızamık ve kızamıkçık vakası tespit edildiği ifade edildi. DSÖ, 7 ay içerisinde kızamık nedeniyle 413 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

 

ARTIŞIN NEDENLERİ

 

Geçen yıl aynı nedenle 27 bin vaka, 220 ölüm kaydedildiği ifade edilen açıklamada, kızamık vakalarında ve can kaybında yaşanan artışın “ekonomik durumun bozulması, gelirlerin azalması ve göç” gibi nedenlerden kaynaklandığı vurgulandı.

YEMENDEKİ İÇ SAVAŞ 

Yemen’de yıllardır süren iç savaş nedeniyle sağlık sektöründe ciddi anlamda tıbbi ekipman sıkıntısı yaşanıyor.

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Nisan 2022’de Yemen hükümeti ve Husilerin hava, kara ve deniz operasyonlarını 2 ay boyunca durdurmayı kabul ettiğini duyurmuş, ateşkes daha sonra iki defa uzatılmıştı. Taraflar arasında 6 ay süren ateşkes 2 Ekim 2022’de sona ermişti.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği raporlarına göre, iç savaştan dolayı Yemen halkının yüzde 73’ü insani yardıma muhtaç. Ayrıca 4,3 milyon kişi yerinden edildi. Ülkede 13 binden fazlası sivil olmak üzere 377 bin kişi iç savaştan kaynaklı hayatını kaybetti.

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!