Eğitim Sen Batman şubesi Kürtçe kursiyerlerine belgelerini verdi

featured

Eğitim Sen Batman Şubesi Kürtçe ders verdikleri 19 kişiye belgelerini verirken, Kürtçenin yaşamın her alanına yayılması çağrısında bulunuldu.

 

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Batman şubesi, açtıkları Kürtçe atölyelerde eğitim verdikleri öğrencileri için mezuniyet töreni düzenledi.  İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi’nde düzenlenen törene Batman Emek ve Demokrasi Platformu, ARİ-DER, ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 

Törende konuşan Eğitim Sen Batman Şube Başkanı Ramazan Bilmez, Kürtçe’nin gelişimi için emek verenlere teşekkür ederek, yaşamın her alanını Kürtçe’ye çevirme çağrısında bulundu. Hakkari’ye kayyım atanmasına tepki gösteren Bilmez, anadille saldıran kayyımları kabul etmediklerini söyledi. İHD Batman Şube Yöneticisi Rezan Baytar ise Kürtçenin gelişimi için duyarlılık çağrısında bulunarak, anadilde eğitim talebinde bulundu.

 

ÖĞRENCİLERE BELGELERİ VERİLDİ

 

Daha sonra başlangıç derecesinde 8, birinci derecede 5, ikinci derecede 6 kişiye belgeleri verildi. Belgelerin verilmesinin ardından çocuk korosu sahneye çıktı. Burada Kürtçe şarkıları söyleyen çocuklara katılımcılar da eşlik etti.  Ardından öğretmenlerden oluşan “Erbane Grubu” sahne aldı ve dengbêj dinletisine geçildi. Program çekilen halaylar ile son buldu.

 

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!