• İmsak 00:00
  • Güneş 00:00
  • Öğle 00:00
  • İkindi 00:00
  • Akşam 00:00
  • Yatsı 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2024 - Batman

Emniyet’te ‘Soylu dönemi’ mercek altında

featured

Süleyman Soylu döneminde ‘suça bulaşan’ emniyet personeli hakkında soruşturma başlatılacağı iddia edildi. Bir emniyet kaynağı, “Bazı isimler, Emniyet Genel Müdürlüğü personeli gibi değil, suç örgütü gibi çalışıyordu” dedi.

Gazete Duvar’dan Can Bursalı’nın haberine göre; Soylu’nun ardından İçişleri Bakanlığı görevine getirilen Yerlikaya, ilk olarak çeşitli gerekçelerle ihraç edilmiş ancak mahkeme kararıyla geri dönen yüzlerce İçişleri Bakanlığı personelinin işbaşı yaptırılmasının önünü açtı. Kanunda, “Mahkeme kararı 30 gün içinde uygulanır” denilmesine rağmen 13-14 aya kadar işbaşı yapmayı bekleyen İçişleri Bakanlığı çalışanlarının büyük kısmını Emniyet Genel Müdürlüğü personeli oluşturuyordu.

Mülkiye kökenli olan Yerlikaya’nın döneminde en dikkat çekici adım ise Emniyet Genel Müdürlüğü’nde yapılan atamalarda atıldı. Soylu’nun son atadığı Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’ı İçişleri Bakanı Yardımcısı yapılınca, yerine 27 Haziran’da Erol Ayyıldız getirildi. Ayyıldız’ın göreve başlamasından sonra ise il emniyet müdürleri ve emniyet teşkilatının tepe kadrosunda köklü bir revizyona gidileceği beklentisi arttı. Bu beklenti 35 gün sonra karşılık buldu ve 2 Ağustos’ta 24 ilin emniyet müdür görevden alınarak merkeze çekildi. Kızak görev olarak bilinen merkeze çekilenler arasında, Soylu’ya yakınlığıyla bilinen Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Resul Holoğlu ile Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz da yer aldı. Ayrıca, İstihbarat Daire Başkanı olarak görev yapan Sabit Akın Zaimoğlu da bu kritik görevinden Bursa İl Emniyet Müdürlüğü’ne atandı. Terörle Mücadele Daire Başkanı Hasan Yiğit ise Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi.

Yerlikaya döneminde emniyet teşkilatındaki son kritik gelişme ise bu hafta yaşandı. Soylu döneminde ihraç edilen, idari soruşturma geçiren veya zorla emekli edilen 14 birinci sınıf emniyet müdürü hakkında yargının verdiği göreve iade kararı uygulandı. İade edilen 14 isim, Strateji, Özel Güvenlik Denetleme ve Teftiş Kurulu başkanlıklarında göreve başladı.

“Bazı isimler suç örgütü gibi çalışıyordu”

Gazete Duvar’a konuşan emniyet kaynakları, bu iade kararlarının ardından yeni atılacak adımın ise, Soylu döneminde suça bulaşan üst düzey emniyet personeli hakkında soruşturma başlatılması olduğunu belirtiyor. “Bazı isimler, Emniyet Genel Müdürlüğü personeli gibi değil, suç örgütü gibi çalışıyordu” diyen kaynaklar, Soylu döneminde yaşandığı iddia edilen hukuksuzluklar ile ‘gerçek ve ciddi bir hesaplaşma’ olacağını savunuyor.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!