Enflasyon rakamları açıklandı. ENAG ve TUİK arasında uçurum…

featured

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), doğalgazın sıfır lira olduğu ve fiyatının değişmediği iki senaryoya göre iki farklı enflasyon oranı açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre ise yıllık enflasyon mayısta yüzde 39,59 oldu. Aylık artışsa yüzde 0,04. Hesaplamada doğalgaz için ‘sıfır fiyat’ uygulanmıştı.

Bağımsız akademisyenlerin oluşturduğu ENAG’ın geçen ayki verilerine göre, Tüketici Fiyat Fiyat Endeksi (E-TÜFE) yıllık bazda yüzde 105,19 aylıksa yüzde 4,86 artmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), doğalgazın bir ay ücretsiz verilmesi nedeniyle mayıstaki enflasyon hesabında ‘sıfır fiyat’ yönteminin uygulanacağını duyurmuştu. Bu da enflasyon oranını düşüren bir etken.

ENAG da bu nedenle doğalgaz fiyatının sıfır lira olduğu ve değişmediği iki ayrı senaryo için iki farklı enflasyon oranı hesapladı.

Doğalgaz fiyatının sıfır lira olduğu varsayılırsa enflasyon mayısta yüzde 5,68 oldu. Yıllık artışsa yüzde 105,45 olarak hesaplandı. İlk beş aydaki enflasyon oranıysa yüzde 36,59.

Doğalgaz fiyatının değişmediği varsayılırsa aylık enflasyon yüzde 7,35, yıllık enflasyon yüzde 109,01, beş aylık enflasyon yüzde 38,96 olarak açıklandı.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ocaktaki sunumunda 2023 sonunda enflasyon hedeflerinin yüzde 22,3 olduğunu açıklamıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre ise yıllık enflasyon mayısta yüzde 39,59 oldu. Aylık artışsa yüzde 0,04. Hesaplamada doğalgaz için ‘sıfır fiyat’ uygulanmıştı.

Geçtiğimiz hafta TÜİK, doğalgazın bir ay ücretsiz verilmesi nedeniyle mayıstaki enflasyon hesabında ‘sıfır fiyat’ yönteminin uygulanacağını duyurmuştu. Yani doğalgaz ‘zam görmemiş’ olarak değil de yok varsayılmış oldu. Uzmanlar, doğalgazdaki bu uygulamadan herkesin aynı ölçüde yararlanamayacağı için, hesaplamanın tam anlamıyla doğru olmayacağını söylüyordu.

Mayısta enflasyon yıllık yüzde 39,59, aylık yüzde 0,04 oldu.

TÜİK’e göre enflasyon nisanda aylık yüzde 2,39 oranında artmıştı. Yıllık enflasyonsa baz etkisiyle yüzde 43,68 seviyesine gerilemişti. Enflasyon baz etkisiyle gerilese de fiyatlar artmaya devam ediyor.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!