‘Erbaneyle şarkıya eşlik ettiği için’ hakkında soruşturma başlatıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dokuz yılda 16 kez gözaltına alınan ve hakkında 12 dava açılan Vedat Özer hakkında en son DBP kongresinde bir şarkıya erbaneyle eşlik ettiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Özer, “Neredeyse nefes almama dahi dosya açacaklar” diyerek tepki gösterdi.

Batman’da yaşayan 26 yaşındaki Vedat Özer, 17 yaşından bu yana gözaltına alınarak, hakkında çeşitli gerekçelerle soruşturmalar açılıyor. Özer hakkında bu kez de erbane ile bir şarkıya eşlik ettiği için soruşturma açıldı.

Özer, 9 Aralık 2015 tarihinde henüz 17 yaşındayken ‘terör örgütü üyeliği’ iddiasıyla gözaltına alınıp tutuklandı. Aynı suçlama ile 6 yıl 3 hapis cezası verilen Özer, cezasını tamamlayarak 29 Ekim 2020’de tahliye oldu. Özer, bugüne kadar Batman’da yedi, Diyarbakır’da dört, İstanbul’da üç ve Ankara’da iki olmak üzere toplamda 16 defa gözaltına alındı. Özer hakkında çeşitli suçlamalarla 12 dava açıldı. Davaların birçoğu Batman, Diyarbakır, İstanbul ve Ankara’da devam ediyor.

‘ERBANEYLE ŞARKIYI EŞLİK ETTİN’ SORUŞTURMASI

Özer hakkında en son ‘erbaneyle şarkıya eşlik ettiği’ gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmaya ‘terör örgütü propagandası yapmak’ iddiasını gerekçe gösterdi. Ankara’da Nazım Hikmet Kültür ve Kongre Merkezi’nde 27 Şubat 2022 tarihinde gerçekleştirilen Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) 6’ncı Olağan Kongresi’nde çalan şarkıya erbane ile eşlik etmek suçlama konusu yapıldı. Özer, 3 Ocak’ta söz konusu soruşturma kapsamında Batman İl Emniyet Müdürlüğü’nde ifade verdi.

btm-10-01-2023-erbane-calmasi-suc-sayildi1.jpg

ÖZER: NEFES ALMAMA DOSYA AÇACAKLAR

Hakkında açılan çok sayıda davanın halen devam ettiğini kaydeden Özer, “Batman’dan Ankara’ya gittik, orada ‘Gerilla û Partizan’ şarkısı söylendi. Ben burada sadece erbane çaldım. Ancak bu şarkı bahane edilerek, hakkımda ‘örgüt propagandası’ dosyası açıldı. Sadece erbane çalmama rağmen bu dosya açıldı. Neredeyse nefes almama dahi dosya açacaklar. Bu nasıl bir adalet gerçekten anlam veremiyorum” dedi.

AVUKAT AZAD: HUKUKSUZLUĞUN GELDİĞİ SON NOKTA

Avukat Serfiraz Azad da müvekkilinin kongrede sadece erbane çaldığını belirterek, “Kongrede söylenen şarkı ve müvekkilimizin çalmış olduğu erbane halay çekmek için kullanılan bir ritim çalgısıdır. Bu çalgıyı çalarken müvekkilimiz herhangi bir şarkıya eşlik etmemiştir. Ancak buna rağmen atılan sloganlara eşlik ettiği üzerinde durularak, propagandadan soruşturma açıldı. Bu hukuksuzluğun geldiği son nokta” diye konuştu. (MA)

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!