Eski AK Partili Kurt’tan ‘Anadilinizi evde konuşun’ diyen AK Partili vekile tepki!

featured

TBMM’de Kürtçe ve Lazca konuşan vekillerin mikrofonunun kapatılması sonrası başlayan tartışmalara ilişkin “Kimsenin evinde konuştuğu anadiline karışmak gibi bir hakkımız yok ama ortak resmi dilimiz olmadan milletin ve devletin var olabileceğini iddia eden, niyeti milleti ve devleti felç etmek olan işgüzarlara da alan bırakamayacağız” yorumunda bulunan AK Parti Milletvekili Böhürler’e AK Parti Eski Diyarbakır Milletvekili Kurt tepki gösterdi.

21 Şubat Dünya Anadili Günü sebebiyle Meclis’te Kürtçe ve Lazca konuşma yapmak isteyen milletvekillerinin mikrofonları kapatıldı ve konuşmasına izin verilmedi.

Konuya dair başlayan tartışmalara AK Parti Kayseri Milletvekili Ayşe Böhürler de katıldı.

X üzerinden paylaşım yapan Böhürler, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün Dünya Anadil Günü. Hepimizin evinde ailesinden duyarak büyüdüğü bir anadil var. Anadolu tarih boyunca bu yönden çeşitliliği ile zengin bir mozaik olmuş, bugün de bu zenginlik ile iftihar ediyoruz. Ancak bir milletin bir araya gelmesi ve bir ortak payda yaratmasının en temel parçalarından biri de dildir.

Fransızca olmadan Fransa, İngilizce olmadan İngiltere düşünülemez. İş hayatından, eğitim hayatına, sosyal yaşamdan kamu idaresine ortak paydamız Türkçe’ye sıkı sıkıya sarılmak durumundayız.

Kimsenin evinde konuştuğu anadiline karışmak gibi bir hakkımız yok ama ortak resmi dilimiz olmadan milletin ve devletin var olabileceğini iddia eden, niyeti milleti ve devleti felç etmek olan işgüzarlara da alan bırakamayacağız.

Anadil günümüz kutlu olsun.” .

Eski Ak Partili Kurt’tan tepki: Komik olmuş

Eski AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, Böhürler’in paylaşımını alıntılayarak tepki gösterdi ve şu yanıtı verdi:

“Komik olmuş be :))

Evimizde konuşalım ama çarşıda pazarda hastanede konuşmayalım yani gönüllü asimile olalım ki anca birlik oluruz değil mi???

Rum 23

Hucurat 13

Tekrar okuyayım belki ben yanlış anlamışım .O zaman işgüzarlık yapmayız böylece:)” dedi.

KAYNAK: RUDAW

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!