Eski Bakan’dan ‘Genel Af’ İddiası: Öngörü Değil, Bilgiye Dayanıyor

featured

29 Ekim’de Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünde genel af çıkacağı iddiasında bulunan eski Devlet Bakanı Müslüm Doğan, ‘af’ söyleminin bir öngörüye değil, bilgiye dayandığını belirtti.

Batman Burada’ya konuşan eski HDP’li Devlet Bakanı Müslüm Doğan, ilk olarak kendisi tarafından sözü edilen genel af konusuna ilişkin konuştu. Doğan, “Benim genel af olarak duyurduğum husus, bilgilere dayanan bir durum. 29 Ekim tarihini de bir bilgi olarak aldım. Ak Partili milletvekili arkadaşlarımız var, her  partiden yasama süreçlerinde beraber çalıştığımız sohbetimiz olan milletvekilleri var. On bin civarında siyasi tutsağı kapsayacak bir af durumu var. Hatta Ak Parti önemli akademisyenlerden hizmet alıyor şu anda ve bu aldıkları hizmeti yasa haline getirecekler” derken Meclis’in olağanüstü toplanarak 29 Ekim’de yasayı yürürlüğe koyacağını öne sürdü.

Eski Bakan’dan ‘Genel Af’ İddiası: Öngörü Değil, Bilgiye Dayanıyor‘Toplumsal bir barış için siyasi tutsakların bu kapsama alınması gerekir’

Genel af hususunun yasa taslağı haline getirilerek, Meclis grup başkanvekilliklerine gönderileceğini, olağanüstü bir araya gelecek Meclis’te tek gündem başlığı olarak sunulacağını belirten Doğan, “Komisyonlara devredilip Meclis tekrar kapanacaktır. Çünkü komisyonlar Meclis kapalı iken de çalışmaya devam ediyor” derken Doğan sözlerine şu şekilde devam etti:

“Devlet bürokrasisinin bu konuda bir karar kılmış olduğunu belirtebilirim. Yeni bir sayfa açılsın, ülke artık bu meselelerle uğraşmasın. Ülke cumhuriyetin ikinci yüzyılında ekonomi, ülke etrafındaki jeopolitik meseleler olmalıdır. Ama içerde Kürt meselesinin geride bırakılması, eşit yurttaşlık ile ifadesini bulacak bir toplum sözleşmesi de gündeme gelebilir. Toplum hassasiyetinin de korunacağı şekilde yeni düzenlemeler olabilir. Ama toplumsal bir barışa ihtiyaç var ve bunu bir genel af üzerinden başlayabilir.”

Genel af konusunun hükümetin gündeminde olduğunu belirterek, konjoktürel durum, ağırlaşan ekonomik süreç, Ortadoğu’daki gelişmeler göz önüne alındığında her şeyin her an değişebileceğini belirten Doğan, “Şu an ülkenin gündemi itibari ile bir genel af durumu mevcut” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Batman BuradaUygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!