Evlenenler yeni hayata borçlu başlıyor

featured

Evlenen çiftlere 150 bin TL faizsiz kredi verileceğini açıklamıştı. Peki bu kredi yeterli mi? Sadece nişan ve düğün masraflar bile ortalama 250 bin TL tutuyor. İhtiyaçlar arttıkça fatura kabarıyor…

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte evlenmek isteyen çiftler düğün hazırlıklarına başladı. Nişan, kına, düğün masraflarının üzerine ev masrafları biniyor. İşsizliği derinden yaşayan gençlere hükümet desteği ‘kredi’den ibaret oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise geçtiğimiz aylarda evlenen çiftlere 150 bin lira faizsiz kredi verileceğini açıklamıştı. Evlenmeyi düşünenlerin nişan, düğün ve ev masraflarını Şirinevler, Bakırköy, Bağcılar’ı gezerek araştırdık.

NİŞANIN VE DÜĞÜNÜN MALİYETİ ORTALAMA 250 BİN LİRA

Evrensel’den Özlem Songül ABAYOĞLU’nun haberine göre, Nişan ve düğün masrafları ortalama 250 bin TL tutuyor. Nişan elbisesi fiyatları 3 bin TL ile 15 bin TL arasında tutuyor. Gelinliklerin kirası ise 6 bin TL ile 35 bin TL arasında değişiyor. Düğün salonu, fotoğraf, kına elbisesi… Eklendikçe eklenen kalemler maliyeti katlıyor.

DÜĞÜN PAKETLERİ YETERLİ DEĞİL

Bunların yanı sıra yeni ev döşemek de oldukça maliyetli. Birçok firmada düğün paketleri olsa da bu paketler yeterli değil. Örneğin bir beyaz eşya mağazasında düğün paketi içerisinde 3 ürün yer alıyordu. Bunlar buzdolabı, bulaşık ve çamaşır makinesi. Üçünün fiyatı 30 bin TL olmasına karşın aynı mağazada fırınların fiyatı 12 bin TL’den başlıyor. Televizyon 6 bin TL ile 25 bin TL arasında değişirken en ucuz süpürge 3 bin, üç parçalı mutfak setinin fiyatı ise 7 binden başlıyordu. Gezdiğimiz mağazalardan beyaz eşya için fiyat araştırması yaptığımızda ise şöyle bir tablo çıkıyor:

Buzdolabı: 8 bin ile 45 bin TL arası

Bulaşık makinesi: 9 bin ile 25 bin TL arası

Çamaşır makinesi: 9 bin ile 36 bin TL arası

Fırın: 5 bin ile 20 bin TL arası

Süpürge: 3 bin ile 15 bin TL arası

Ütü: Bin TL ile 5 bin TL arası

 

EN KÖTÜ YATAK ODASI TAKIMI 20 BİN TL

Mobilyalara baktığımızda da yine düğün setleri var ancak tamamını kapsamıyor. Bir parçayı değiştirmek istediğinde fiyat oynuyor. Mobilya fiyatlarında ise tablo şöyle:

Düğün seti: 50 bin TL

Yatak odası takımı: 20 bin ile 85 bin TL arasında

Oturma odası takımı: 15 bin ile 60 bin TL arasında

Yemek odsı takımı: 15 bin ile 35 bin TL arasında

Halı: 800 TL ile 6 bin TL arası

Tencere Seti: Bin TL ile 6 bin TL arası

Yemek takımı: Bin TL ile 5 bin TL arası

“GELENEKLERİ BİR TARAFA BIRAKTIM, PARA ÇIKIŞTIRAMIYORUZ”

2023 yılının eylül ayında düğünü olan Merve Yılmaz bize düğün giderlerinin yalnızca bunlarla sınırlı olmadığını anlattı. Daha söz takılırken sadece gelen misafirlerin yemeğini hazırlamak için 10 bin lira harcamak zorunda kaldığını anlatan Yılmaz, “Söz, nişan, kına ve düğün. Hepsinde masraflar katlanarak artıyor” dedi. Söz ve nişanı evde yapmalarına rağmen 50 bin TL’den fazla para harcamak zorunda kaldığını anlatan Yılmaz, “Bu işin bir de çeyizi var, gelenekleri var. Ben gelenekleri bir tarafa bıraktım zaten. Asla para çıkıştıramıyoruz. En asgari şekilde halletmeye çalıştım. Çeyiz masrafı da bu 50 bin TL’nin dışında tabii. Çeyiz için de sadece lazım olacak şeyleri aldım. Geri kalanına para harcayamazdık” ifadelerini kullandı. Kına ve düğünü yemeksiz yapmayı planladığını anlatan Yılmaz, “Yemekli salon fiyatları çok pahalı. Biz çok salon gezdik yemekli yapacaksak sadece salon ve ufak giderler için 120 bin ayırmamız gerekiyordu. Biz de yemeksiz yapmaya karar verdik. Yemeksiz, sadece çerez ve pasta olduğu için bizim salonumuz 75 bin TL” dedi.

“BİR PASPAS BİLE 500 TL”

Ev masraflarından da söz eden Yılmaz, “Her şey çok pahalı. Bir paspas bile 500 TL. Biz bu şartlarda nasıl ev düzelim diye kara kara düşündük. Ailelerin yardımı ile en gerekli olanları aldık. Yatak odası, oturma odası, buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın ve ocak. Bunların yanına bir tane ütü hediye ettiklerinde ona da para vermeyeceğimiz için sevindim doğrusu. Yemek masası, süpürge gibi şeyleri önümüzdeki aylarda tamamlayacağız. Onun dışında çeyizim diye bahsettiğim şeyler de birkaç tava, bir çatal kaşık seti ve bunlar gibi mutfak için gerekli olanlar” ifadelerini kullandı.

Evlilik kararını alırken bu kadar zor olacağını tahmin etmediğini kaydeden Merve Yılmaz, “Nişanlım memur ben ise özel bir şirkette muhasebeciyim. Bizim aldığımız maaşlarla geçinmek bile zorken düğün masraflarını kaldırmak imkansız hale geliyor. Şimdiden tonlarca borcun altına girdik” şeklinde konuştu. Erdoğan’ın açıkladığı evlilik kredisini sorduğumuzda ise, “Sonuç olarak o da borç. 150 bin TL’ye düğün yapmak imkansız. Onun yerine bu zamlar düşsün. Her şey geçen senekinin en az 2 katı haline gelmiş” dedi.

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!