EYT’li olup emekli olamayanlara emeklilik yolu

featured

Sosyal Güvenlik Kurumu uzmanı Özgür Erdursun sosyal medya hesabından bu nedenle emekli olamayanların dikkat etmesi gerekenleri tek tek sıraladı

Erdursun, sigorta başlangıç tarihi 1999 olup sigortalılık süresi ya da prim sayısını tamamlamayan milyonlarca EYT’liye emekli olma yollarını 9 adımda anlattı.

1- 08.09.1999 tarihine kadar sigorta başlangıcı olup, sigortalılık süresi ya da prim gün sayısını tamamlamayan milyonlarca EYT’li var.

2- Son 2520 gün içinde prim gün sayısı Bağ-Kur’da fazla olanlar, Bağ-Kur’da kadınlar 7200, erkekler 9000 günü tamamlamalı, bu durumda olanlar Bağ-kur’da gün sayısının erkeklerde 7200, kadınlarda 5400 güne düşmesini bekliyor.

EYT’li olup emekli olamayanlara emeklilik yolu

3- Son 2520 gün içinde 1260 günden daha fazla hangi statüden priminiz varsa o statüden emekli olacaksınız,

4- SSK’dan emekli olmak daha avantajlı

5- Ortağı olduğu şirkette sigortalı olanlar 2019/9 sayılı Genelgeye dikkat etmeli,

EYT’li olup emekli olamayanlara emeklilik yolu

6- Bağ-Kur’da gün sayısını tamamla süresi 3 yıl 6 aydan daha uzun sürecek olanların SSK’ya geçmesi daha uygun olur.

7- Kendi adına işyeri olanlar ya da şirket ortağı olup SSK’dan emekli olmak için başka bir işyerinde kendisini sigortalı olarak gösterenler çok dikkatli olmalı çünkü bir kişi bir işyerinde gerçekten çalışmıyorsa ve kendisini sigortalı gösteriyorsa bunun adı sahte sigortalılıktır ileride emekliliğiniz iptal olabilir.

EYT’li olup emekli olamayanlara emeklilik yolu

8 -İşyerinizi ya da ortaklığınızı devredip Bağ-Kur’u sonlandırıp sigortalı çalışmanız başka bir işyerinde kendinizi sigortalı göstermeden kaynaklanan emeklilik iptali riskini ortadan kaldırır.

9- Geçmiş dönemde Bağ-Kur süreleriniz varsa ve ödeme yapmadığınız için bu süreler silinmiş ise bu süreleri ihya (canlandırma) yapmanın fayda analizini yapmanız gerekir. (tele1)

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!