Gazeteci Cengiz Altun mezarı başında anıldı

featured

Gazeteci Cengiz Altun katledilişinin 32’inci yılında mezarı başında anılırken, DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, “Onun yolunda giden özgür basın geleneği kalemini yerde bırakmayacağız” dedi.

24 Şubat 1992’de uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren gazeteci Cengiz Altun, merkez Çamlıca Mahallesi’ndeki mezarı başında anıldı.

Anmaya  DEM Parti Batman Milletvekilli Zeynep Oduncu,  Batman Belediye Eşbaşkan adayları Gülistan Sönük, Mehdi Öztüzün, TJA, Barış Anneleri Meclisi, Batman Emek ve Demokrasi Platformu,  Altun’un ailesi, DFG ve gazeteciler katıldı.

Anmada ilk olarak konuşan DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, “Eğer Kürt basını şu anda bu aşamadaysa basın şehitlerinin mücadelesi sayesindedir. Cengiz gazetecilik yaptığı zaman halkın acılarını dünyaya gösterme ve devletin baskılarını açığa çıkarma hedefi vardı. Gerçeğin aydınlığa çıkmasını istemeyen kişiler tarafından hedef alındı. Bedeli ne kadar zor olursa olsun. Cengiz geri adım atmadı. Bizde onun yolunda giden özgür basın geleneği kalemini yerde bırakmayacağız. Onun çizdiği yolda gerçeğin açığa çıkması için mücadele vereceğiz. Bu yolda şehit düşen tüm arkadaşlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.

Gazeteci Cengiz Altun mezarı başında anıldı

Ardından konuşan DEM Parti Batman Milletvekilli Zeynep Oduncu, “Faşist zihniyetin Kürtlere reva gördüğü katliam, gözaltı ve tutuklamalara karşın Cengiz direndi, ve özgür basın geleneğinde ısrar etti. Bunun için katledildi. Bu katledilme ile birlikte binlerce Cengiz yetişti. Ve şu anda gerçekleri yazıyor. Faşizme karşı direniyorlar. Özgür basın geleneğinin verdiği mücadele tarihseldir. Bu tarihsel mücadelede Cengiz önemli bir yere sahip. Verdikleri mücadele Kürt halkının geleceğine ışık tutuyor” diye konuştu.

 

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!