Güzel şehrimiz Batman’ın bazı sorunları

featured

Merhaba sevgili okurlar,
Bu haftaki konumuzun ana temasını güzel Batman’ımızın sorunları oluşturmaktadır. Bu sorunlara değinmeden önce Batman’ın tarihi ile ilgili biraz pratik yapmaya ne dersiniz?
1940’lı yıllarda Siirt’in İluh köyünde ilk kez petrole rastlanılması Batman şehrinin dönüm noktası olmuştur. 1048 metrede bulunan petrol kuyusu Raman-1 ismini almış ve günde 100 varil ile üretim hayatına başlamıştır. Tüm bireylerin, toplumların, şehirlerin hatta ülkelerin yaşadıkları bir dönüm noktası vardır. Kadim şehrimiz Batman’ın dönüm noktasını da petrole borçluyuz. Güzel şehrimiz, içinde sakladığı cevher sayesinde gün be gün çiçeklenip serpildi, ziyaretine gelen çevre iller hoş beş etti, ne kadar güzel ve düzenli bir şehriniz var kıymetini bilin dendi. Doğuya tercih verenlerin ilk sırlarında yerini aldı, kültür çeşitliliği bakımından övüldü, sıcakkanlılık noktasında hoş çaylar yudumlandı yaaaaa görülmeyen sorunlar! İşte bu noktada üstüne beyaz bir çarşaf geçirilip raflara kaldırıldı.

Bu sorunlar nelerdir?
Bu sorunların başında yol yapımları ve araçların düzensiz işleyişi gelmektedir. Batman’ın en gözde caddelerinin ve yollarının sürekli yenilenip onarılması ancak “kenar mahalle” şeklinde tanımlanan mahalle yollarının unutulması… Birçok mahallede aşırı dar kaldırımların yapılmış olması, yayaların kaldırılmaları rahatça kullanamaması, yolların sürekli kazılıp sonra da kulak arkası edilerek işin bitmiş sayılması çok da etik değildir. Hızlı bir şekilde betonlaşan şehrin her geçen gün hava kirliliğinin artması ve buna bağlı olarak sıcaklık seviyesinin yükselmesi…
İkinci olarak Batman, çevre yolu güzergâhında faaliyet gösteren TOKİ araçlarının düzensiz işleyiş biçimi birçok vatandaşın yarasının tuzu biberi olmaktadır. Araçların belirli saatlerinin olmayışı ve tıka basa doldurulmaları göz ardı edilebilecek bir sorun değildir. TOKİ aracında çalışan birçok şoför arkadaşın, yolcuların şikâyetleri karşısında bağırıp hakaret etmeleri sizce Batman’ımıza yakışır bir tavır mıdır? Ramazan ayında iftardan sonra gezmek isteyen vatandaşlarımızın dakikalarca araç beklemesi ve geliş gidiş saatlerinden bir haberdar olmaları da ayrı bir sorun… Duraklara araç saatlerinin asılması, araç güzergâhlarının belirtilmesi, ya da sistemden bilgi alıp sorunlarımızı dile getireceğimiz bir muhatabı bulmak bizleri elbette mutlu edecektir.
Ayrıca yedi temmuzda yaşadığım bir sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Saat 21.00’da Araştırma Hastanesine gittim ve saat 21.30 gibi TOKİ aracını beklemeye başladım. Sistemden araç saatleri ile ilgili bir veriye ulaşamadım. Aradığım hiçbir numaraya dönüş yapılmadı ve 22.15 geçeye kadar araç gelmeyince gideceğim yere doğru yürümeye başladım. Aradan beş dakika geçmeden arkadaşım aradı ve TOKİ aracının geçtiğini belirtti. Biz Batmanlı vatandaşlar olarak biraz daha anlayış ve araç noktasında düzen talep ediyoruz.

Mühendislik, Tıp, Sosyoloji, Psikoloji, Biyoloji, Öğretmen, Şoför, Polis ve birçok meslek insan yaşamına katkı sunmak, ilim ve bilim noktasında gelişim göstermek için ortaya çıkmıştır. Birçok mesleğin ayakta kalmasının, kalabilmesinin tek dayanağı insanlara hizmettir. İnsanlara her şeyden önce birey oldukları için çıkarsız ve menfaatsiz bir şekilde saygı duyulmalıdır. Bizler vızır vızır çalışarak, insanlara hakaret ederek, sürekli birilerini rencide ederek, aşağılayarak dünyayı kurtaramayız. Hızlı büyüyen ve gelişen Batman şehrimizin, Batmanlı vatandaşları olarak en güzelini istemek, halkın sesi olabilmek bugün için bazılarının kulağını tırmalasa da yarın için değişimin ilk adımı olabilir.

Bu haftaki yazımı yaşadığım bir olayı anlatarak sonlandırmak istiyorum…
Polonya’da bulunduğum dönemde yanıma bir dede yaklaşıp ve bana “gül” demişti. Dilini dahi doğru düzgün bilmediğim amcanın mimikleri ile beni gülmeye davet etmesi, hayat güldükçe güzelleşir demesi beni o an için gerçekten mutlu etmişti. Mutluluk küçük şeylerde saklıdır dedikleri böyle bir şey olsa gerek.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!