Haftalık tatil pazardan cumaya mı alınacak?

featured

Gazeteci Murat Yetkin, kabinenin en etkili isimlerinden biri olarak gösterdiği Ali Erbaş’ın hutbedeki sözleri sonrasında hükümet çevrelerinde haftalık tatilin cuma gününe alınmasının tartışılabileceğini söyledi.

Ali Erbaş, Yalova’da bir camide verdiği cuma hutbesinde, okullarda ve iş yerlerinde cuma namazı için ayarlamalar yapılması gerektiğini söylemişti.

Ali Erbaş’ın bu açıklamaları sonrasında, haftalık tatilin pazar yerine cuma gününe alınabileceği iddia edilmişti.

Gazeteci Murat Yetkin, YetkinReport isimli sitesinde Ali Erbaş’ın açıklamalarının yankılarını yazdı.

“Diyeceksiniz ki, “Cuma namazı her hafta değişen saatlerde kılınıyor. Hem işyerlerinde, okullarda değil de camilere koşularak kılınacaksa bunun öncesi var, sonra dönüşü var. Nasıl ayarlanacak?” O zaman kolay, diyecekler; hafta tatilini “müminlerin bayram günü” olan Cuma günü yapalım tekrar, Hristiyanların tatil günü olan Pazar günü yerine. Nitekim Erbaş bu sözleri edince, Twitter’da bir süre TT listesine girdi #cumatatilolsun etiketi.”

“Erbaş, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin şu anda belki de en güçlü ismi; elbette Erdoğan’dan sonra ve onun sayesinde. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin uyarılarının dahi etkilemediği tek isim. Çalışma ve okul saatlerini Cuma namazına göre ayarlanmasını istemişse, hafta tatilinin Pazar’dan Cuma’ya alınması tartışmasının iktidar çevrelerinde bir yerlerde tartışılmaya başladığını var saymak mümkün.”

“Suudi Arabistan’ın güçlü adamı Muhammed bin Selman’ın 2016’a uluslararası ticarete uyum ve memur maaşlarında 11 gün tasarruf için devletin resmi takvimini aydan güneşe, Hicrî’den Gregoryene çevirdiğini de elbette biliyorsunuzdur. Malum Çin, Japonya ve Hindistan gibi dev ekonomilerin büyük çoğunluğu Hristiyan değil ama onlarda da hafta tatili pazar.”

“Ama asıl konu nedir Sayın Erbaş? Böyle kıyısından köşesinden Anayasa’nın ikinci maddesindeki din ve devlet işlerinin ayrı tutulması ilkesini yıpratma manevraları yerine bir defada açıkça söyleseniz de herkes eteğindeki taşı dökse daha iyi olmaz mı, Cumhuriyetin ikinci 100 yılına giriyorken?”

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!