Hakan Fidan: Ermenistan ile normalleşmede herhangi bir engel görmüyoruz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Bakü’de mevkidaşı Ceyhun Bayramov ile düzenlediği basın toplantısında “Biz, daha önce de ifade ettiğim gibi, Ermenistan ile normalleşme konusunda önümüzde herhangi bir engel görmüyoruz. Azerbaycan ile olan barış anlaşmasının tamamlanmasını bekliyoruz. Ondan sonra çok fazla teknik ve bazı siyasi konular var. Onlar da çözülmeyecek konular değil” dedi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, resmi temaslarda bulunmak üzere bugün Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye gitti.

Fidan, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile ortak basın toplantısı düzenledi. Fidan, şöyle konuştu:

“Ne yazık ki Batı’da örgütlenmiş Ermeni diasporası Ermenistan halkının içinde bulunduğu zor şartları istismar etmekte, bazı ülkeleri Azerbaycan’a karşı kışkırtmaya çalışmakta. Bunlarla uğraşmak yerine, Ermenistan halkının komşularıyla normal ilişkiler kuracağı bir ortamın oluşması için enerji harcamaları daha doğru olur. Bölge dışı tüm aktörler de bölgedeki dengeleri gözeten ve normalleşmeyi teşvik eden politikalar izlemek durumundalar.

Geçtiğimiz günlerde iki ülke arasında birtakım somut güven arttırıcı adımların atılması kararından da ayrıca memnuniyet duyuyoruz. Bu tür adımların devam etmesini ve kapsamlı barış anlaşmasına giden yolu açmasını diliyoruz. Provokatif adımlarla sürece zarar vermeye çalışan çevrelerin de bu mutabakattan kendilerine mesaj çıkarmaları gerektiğini düşünüyorum. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki süreçte sağlanacak ivmenin Türkiye ve Ermenistan arasındaki normalleşme sürecimize de olumlu yansıyacağını hep söylüyoruz.

“Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki normalleşmenin tamamlanması bizim önceliğimiz”

Türkiye olarak biz bölgede Azerbaycan’daki işgal son bulduktan sonra artık bir kavgaya, bir çatışmaya gerek kalmadığını düşünüyoruz. Bundan sonraki yolun barışla ilerletilmesi gerektiğini her zaman için ifade ettik. İki ülke arasındaki görüşmelere biz her türlü desteğimizi veriyoruz. Dışarıdaki, özellikle bazı üçüncü ülkelerin Türkiye’nin görüşünü almak istediklerinde de bizim verdiğimiz mesaj her zaman için burada verdiğimiz mesaj. Bu konuda biz netiz.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında normalleşme sağlandığı zaman Türkiye hemen normalleşmesini Ermenistan ile yapacak. Bunu Ermenistan makamlarına da defaatle ilettik. Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki normalleşmenin bir an önce tamamlanması bizim önceliğimiz.

Biz, daha önce de ifade ettiğim gibi, Ermenistan ile normalleşme konusunda önümüzde herhangi bir engel görmüyoruz. Azerbaycan ile olan barış anlaşmasının tamamlanmasını bekliyoruz. Ondan sonra çok fazla teknik ve bazı siyasi konular var. Onlar da çözülmeyecek konular değil.”

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!