‘Halkımızı seçeneksiz bırakmayacağız’

featured

HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, AYM’nin kapatma ilişkin, “Halkımızı seçeneksiz bırakmayacağız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) dönük 5 Kasım 2021’de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca kapatılması istemiyle açılan davada, son olarak AYM’nin sözlü savunma için 14 Mart tarihini belirlemesiyle son aşamaya geçildi. HDP’nin, kararın seçimler sonrasına ertelenmesi talebi reddedilirken, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın talebi sonrası HDP’nin Hazine yardımı yapılan hesaplarına bloke konuldu.

HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, partisine dönük kapatma davasının yanı sıra güncel seçim gündemine dair MA’nın sorularını yanıtladı. Partisine dönük süren kapatma davasında yeni bir aşamaya gelindiğine dikkat çeken Tiryaki, 14 Mart’taki sözlü savunmanın ardından dosyanın Anayasa Mahkemesi Raportörü’ne gideceğini belirterek, hazırlanacak raporla birlikte davanın AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın belirlediği bir tarihte karara bağlanacağını ifade etti.

SEÇMEN İRADESİNİN YANSIMASI 

HDP olarak dava sürecinin seçimler sonrasına bırakılması taleplerini hatırlatan Tiryaki, partinin kapatılmasının seçmen iradesinin sandıklara yansımaması sonucunu doğuracağını aktardı. “AYM’nin önünde başka yollarda vardı” diyen Tiryaki, AYM’nin söz konusu taleple ilgili karar vermeden önce sözlü savunma tarihi için 14 Mayıs’tan sonraki herhangi bir tarih yönünde karar verme seçeneğini de kullanmadığını belirtti.

HALKI SEÇENEKSİZ BIRAKMAYACAĞIZ 

HDP bu konuda seçeneksiz değil. Bileşenlerinden herhangi birisiyle seçime girebilir. Emek ve Özgürlük İttifakı’nı oluşturan partilerden birisi ile de seçime girmesi mümkün. Bütün bu yolları kapatmak için her yolu deneyecektir iktidar ama biz de buna karşı alternatifleri yaratmak için uzunca bir süredir çalışmalarımıza devam ediyoruz. Asla halkımızı seçeneksiz bırakmayacağız. Biz ilk günden itibaren ilk seçeneğimizin HDP ile seçime girmek olduğunu ifade ettik. Bu bizim açımızdan yaşamsal bir şey. Siyasal iktidar ve devletin derin dehlizlerinde örgütlenmiş çeteler, Kürtlerin bir hafıza oluşturmasını istemiyorlar. Biz hafızamızın kesintiye uğramasını istemiyoruz. HDP bütün dünyanın bildiği bir parti. Bu partinin tanınırlığına halel gelmesini istemiyoruz. Son ana kadar HDP ile seçime girmek için çabalayacağız ama o gün geldiğinde başımızı kurbanlık koyun gibi uzatmayacağız.”

ADAYLIK TARTIŞMALARI

Seçim sürecinde en çok tartışılan konu başlıklarından biri olan “aday kim olacak” sorusu olduğunu dile getiren Tiryaki, isim tartışmalarının “Yeni Hükümet Sistemi” nedeniyle öne çıktığının altını çizdi. Tiryaki, “Önceki seçimler, Cumhurbaşkanı adayından çok siyasi partilerin yarışına sahne oluyordu. Bu kez sanki siyasi partiler arasında bir yarış yokmuş gibi bir algı yaratılıyor. Bu doğru değil. Meclis aritmetiği çok yaşamsal önemde. Bizim birinci önceliğimiz Emek ve Özgürlük İttifakı’nın parlamentoda en güçlü şekilde temsil edilmesidir. İttifakın oluşacak parlamentoda anahtar rol üstleneceğini düşünüyoruz. Bunun için de her seçim bölgesinde oy oranımızı arttırarak, siyasi iktidarın saldırılarına yanıt vereceğiz. Daha önce vekil çıkarmadığımız yerlerden bile milletvekili çıkaracağız” yorumu yaptı.

 

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!