Hasankeyf’te anlaşmazlık sonucu atık sular arıtılmadan göle gidiyor!

featured
Batman’ın tarihi Hasankeyf ilçesinin sular altında kalmasından sonra inşa edilen yeni Hasankeyf ilçesinde, atık suları DSİ ile Hasankeyf belediyesinin yaşadığı anlaşmazlık sonucu 1 Haziran’dan bu yana arıtılmadan baraj gölüne dökülüyor.
Hasankeyf'te anlaşmazlık sonucu atık sular arıtılmadan göle gidiyor!
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nce, 3 Temmuz 2019 tarihinde 845 bin TL bütçe ile atık su arıtma tesisi hayata geçirildi. Tesisin 2 milyon 500 bin TL’lik iki yıllık işletme maliyeti de devlet tarafından üstlenildi. 1 Haziran itibariyle Hasankeyf Belediyesi’ne devredilmesi beklenen tesis, belediyenin “bütçemiz yok” yanıtı ile ortada kaldı.
Yaşanan anlaşmazlıktan kaynaklı tesisin çalıştırılamaması dolayısıyla 1 Haziran’dan bu yana ilçenin tüm atık suları Dicle Nehri’ne (Baraj Gölü) akıyor.
‘ANLAŞMAZLIK SONUCU NEHİR KİRLENİYOR’
Ekoloji aktivisti Rıdvan Ayhan, ilçenin atık suyunun arıtma tesisinden geçerek nehre aktığını belirterek, ancak 1 Haziran itibarıyla arıtma tesisinin belediyeye bırakıldığını söyledi. Belediyenin ise yeterli bütçe olmaması nedeniyle tesisi almadığını aktaran Ayhan, “Bundan kaynaklı şehrin bütün pisliği nehre akıyor ve inanılmaz derecede bir koku var şu anda. Tesisin yakınında olan evlerde kokudan kaynaklı insanlar pencerelerini açamıyor. Rüzgarın etkisi ile koku bir çok yere de yayılıyor. Canlı yaşamı şu an tehlike altında” diye konuştu.
MİLYONLUK TESİS ÇÖP OLACAK
Tesisin devrine ilişkin belediyenin “Eğer alırsak bütçemizin yüzde 60’ı bu tesise gider” endişesi taşıdığını belirten Ayhan, “DSİ’de iki yıldır bizde, artık siz alın diyor. İhalenin bittiğini belirtiyor. Ancak belediye bunu kaldırmayacağını söylüyor. Şu anda tesis durmuş durumda. Çalışanlar da yok. Burada eğer anlaşma sağlanmazsa o kadar para harcanan tesis çöp olacak ve Dicle Nehri pislikten geçilmeyecek hale gelecek. Daha önce su altı turizminden bahsediyorlardı. Şimdi ise su altına pislik bırakılıyor” diye belirtti.
Yaşanan anlaşmazlığın bir an önce son bulması gerektiğinin altını çizen Ayhan, tarih ve doğada yıkım yaratanların, şimdi de barajı gölünü kirleterek bunu devam ettirdiğini belirterek, doğaya sahip çıkılması çağrısında bulundu. (MA)

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!