HDP AYM’ye ‘savunma seçim sonrasına bırakılsın’ başvurusunda bulundu

featured

HDP, kapatma davasında sözlü savunmanın seçim sonrasına bırakılması talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne yeni bir başvuruda bulundu.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, başvurunun gerekçesinde 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimlerin takvimine işaret edilerek, seçim kampanyasının yürütüldüğü bir süreçte sözlü savunmanın mümkün olmadığı belirtildi.

Sözlü savunma tarihi olarak belirlenen 11 Nisan’dan 16 gün sonra (27 Nisan 2023) yurtdışında ve gümrük kapılarında oy verme işlemleri başlayacağı, 33 gün sonra da (14 Mayıs 2023) yurtiçinde oy verme işlemi gerçekleştirileceğine dikkat çekilen başvuruda, “Bu dikkate alındığında Anayasa Mahkemesince belirlenen sözlü savunma tarihinin, seçmenin oy verme iradesine doğrudan etki edeceğini söylemek herhalde yanlış olmayacaktır. Elbette Anayasa Mahkemesince kapatılması istenen siyasi partinin sözlü savunmasının alınması için bir tarih belirlenecektir. Ancak resmi seçim takvimi başladıktan sonra, kapatılması istenen siyasi partinin sözlü savunmasının alındığı bir başka örnek yoktur. Dünyada en fazla siyasi parti kapatma davası açılan ve en fazla kapatma kararı verilen ülkemizde bile seçim takvimi içerisinde sözlü savunma alınmamıştır” denildi.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!