HDP Eş Genel Başkanı Buldan: Değişim için oyumuzu kullanalım

featured

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Ahmet Türk, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekilleri Meral Danış Beştaş, George Aslan, Sevilay Çelenk, Cengiz Çandar, Mehmet Kamaç, Kayapınar ilçesinde bulunan bir otelde gazetecilerle bir araya geldi. 28 Mayıs seçimleri öncesi değerlendirmelerde bulunan HDP Eş Genel başkanı Pervin Buldan, sandığa gitme çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminin son çalışmaları için basınla bir araya geldiklerini ifade eden Buldan, “İkinci tur seçimlerinin artık son kavşağında olduğumuzu bilerek bu çalışmaları tamamlayacağız. Birinci turda, 14 Mayıs’ta yapılan seçimlerin çok eşit şartlarda demokratik bir ortamda yapılmadığını biliyoruz. Cumhur İttifakı’nın devletin bütün imkanlarını kullanarak seçim çalışmalarını yürüttüğü aşikar. Ancak bizler muhalefet partileri olarak bütün bu eşit şartlarda olmayan anti demokratik uygulamalara karşı aynı zamanda halkımızın Türkiye’nin geleceğinin, Türkiye toplumunun yarınlarını düşünerek bir seçim süreci geçirdik. Özellikle 14 Mayıs seçimlerinin Türkiye tarihi açısından önemli bir seçim olduğunu hepimiz biliyoruz. Bütün bunlara rağmen Yeşil Sol Parti olarak bütün bu engellemelere rağmen bir başarı elde ettiğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

Demokratik bir gelecek ve barış için ikinci tur seçimlerinin önemli olduğunu kaydeden Buldan, “28 Mayıs seçimleri tarihi bir kavşaktır. Biz Yeşil Sol olarak birinci turda sürdüğümüz tutumumuzu ikinci turda da devam ettireceğimizi iki gündür yaptığımız açıklamalarla zaten kamuoyu ile paylaştık. Bugün bir kez daha Diyarbakır halkına şu çağrıyı yapıyoruz; ikinci turda oylarımızı kullanalım, sandığa gidelim. Birinci turdaki irademizi ve kararlılığımızı ikinci turda da gösterelim. Çünkü gelecek ve yarınlar bizi ilgilendiriyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tekrar kazanması, Türkiye toplumunun bir kez daha nefessiz kalmasına neden olacaktır. Bunu açık yüreklilikle ifade etmek istiyorum. O yüzden Erdoğan gitmelidir ve Erdoğan’ın gitmesiyle toplumun rahat bir nefes alacağını düşünerek bunu ifade ediyorum” ifadelerini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanı Buldan: Değişim için oyumuzu kullanalım

SANDIĞA GİTME ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanlığı 2’nci tur seçiminin önemine bir kez daha vurgu yapan Buldan, “Ya karanlıkla aydınlık arasında tercih yapıp aydınlığı seçeceğiz ya da demokrasi ile faşizm arasında bir tercih yapılacak, demokrasiyi seçeceğiz ki Türkiye en azından önümüzdeki süreç açısından demokratikleşme alanında barış alanında bir başarı elde edebilsin. Bu seçim gerçekten tarihi bir seçim olacak. Türkiye’nin kaderini değiştirecek bir seçim olacak. Ben başta Diyarbakır halkı olmak üzere bütün Kürt ve Türkiye halklarına herkese bir çağrıyı buradan tekrar yapmak istiyorum; Türkiye’nin kaderini değiştirmek bizlerin elinde, 28 Mayıs’ta sandıklara giderek bu değişim ve dönüşüme katkı sunarak geleceğimizi oylayarak yarınlarımızı belirleyerek bu seçime yaklaşalım. Türkiye halklarına bir kez daha sandığa sahip çıkma ve oylarını kullanma çağrısını buradan yineliyorum” dedi.

TÜRK: TERCİHİMİZ FAŞİZME KARŞI DEMOKRASİ 

Kürt siyasetçi Ahmet Türk ise, faşizme karşı demokrasiden yana tutum sergileyerek ikinci turda Kılıçdaroğlu’nu destekleme çağrısı yaptı. Birinci ve ikinci tur seçimlerine tarihi önem atfeden Türk, “Değişimin ve dönüşümün sancılarını yaşıyoruz. Elbette tercihimiz şahıslarla ilgili değil. Kürt halkının geleceği, Türkiye’nin geleceği için mücadele ediyoruz ve seçimimizi ona göre yapıyoruz. Tabii ki son dönemlerde milliyetçi tartışmalar halkımızda kırgınlık yarattı. Buradan özellikle halkımıza gençlerimize şu mesajı vermek istiyorum. Sakın oyuna gelmeyin, protesto etmeniz sandıklara gitmemeniz Erdoğan’a yarar. Bu bilinçle sandıklara gitmeniz gerekiyor” diye belirtti.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!