HDP: Son bir ayda partimize dönük 295 gözaltı, 61 tutuklama gerçekleşti

featured

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Eş Sözcüsü Nuray Özdoğan, “İktidarın, seçim alanlarını şiddet alanlarına çevirmesine izin vermeyeceğiz, izin verilmeyecektir. Bu ülke, 7 Haziran seçimleri sonrası yaratılan şiddet ve katliamları unutmamıştır” dedi.

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Eş Sözcüsü Nuray Özdoğan, parti ve bileşenleriyle gazetecilere yönelik yürütülen seçim operasyonlarına ilişkin HDP Genel Merkezi’nde basın açıklaması düzenledi.

14 Mayıs seçimlerinin Türkiye halkları için ‘kader seçimi’ haline geldiğini ve Yeşil Sol Parti’yle birlikte çalışmalarını sürdürdüklerini belirten HDP’li Özdoğan, “Partimiz, binlerce gönüllüsü, kadın, işçi, genç ve tüm emekçileriyle Türkiye’nin dört bir yanında, şehirlerde, köylerde, sokaklarda, evlerde büyük bir coşku ile demokratik, barışçıl siyaset ısrarı ile seçim çalışması yapmaktadır” dedi.

Demokratik ve barışçıl bir düzenin bu ülkenin en doğal hakkı olduğunu söyleyen HDP’li Özdoğan, AKP-MHP iktidarının ise seçim çalışmalarını “kendi bildiği yöntemlerle” sürdürdüğünü kaydetti.

HDP ve tüm muhaliflere yönelik operasyonların seçim sürecine girilmesiyle birlikte artarak devam ettiğini belirten Özdoğan, sadece son bir ayda HDP’ye yönelik operasyonlarda 295 kişinin gözaltına alındığı, 61 kişinin de tutuklandığını söyledi.

Son bir ayda yaşananlar

HDP’li Özdoğan, partisi ve bileşenlerine yönelik son bir ayda yaşanan operasyon, tutuklama ve saldırılarışöyle sıraladı:

“4 Mart’ta HDP Urfa il eş başkanının da bulunduğu 12 partilimiz gözaltına alındı. Aynı gün İstanbul’da HDP Gençlik Meclisi üyelerinin de yer aldığı 16 kişi gözaltına alındı.

25 Nisan’da Diyarbakır’da iki HDP MYK üyesi, seçim güvenliği için çalışacak 25 avukat ve seçim çalışması yapan partili ve sandık görevlilerinin olduğu 143 kişi gözaltına alınmıştır. Hala hakkında arama kararı süren kişiler vardır. Bu gözaltılarda 5’i avukat, 4’ü gazeteci olmak üzere 48 kişi tutuklanmıştır. Bu siyasi soykırım operasyonuna karşı basın açıklaması yapmak isteyen onlarca insan gözaltı işlemine maruz kalmışlardır.

26 Nisan’da Kocaeli Yeşil Sol Parti adayı tutuklanmıştır.

 

27 Nisan’da Muş’ta yapılan seçim mitingi sonrası çok sayıda kişi gözaltına alınmıştır.

29 Nisan’da Ankara’da aralarında iki gazetecinin, parti üyelerinin de bulunduğu 19 kişi gözaltına alınmıştır.

3 Mayıs 2023 Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nden iki gazeteci ve beş kişi daha tutuklanmıştır.

30 Nisan’da Gebze ilçe eş başkanı ve dört parti çalışanı gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır.

Yine 29 Nisan’da Ankara’da seçim konvoyumuzu çevik kuvvet polisleri ile müdahale edilmiş, partili hukukçumuzun da bulunduğu üç kişi darp edilmiştir.

30 Nisan’da Eskişehir ve İstanbul’da bileşen partimiz ESP Eş Genel Başkanı Sayın Şahin Tümüklü, Yeşil Sol Parti milletvekili adayları, ESP üyeleri ve muhalif gazetecilerin olduğu 23 kişi gözaltına alınmıştır. Sayın Tümüklü, Yeşil Sol Parti vekil adayı ve bir gazetecinin aralarında bulunduğu altı kişi tutuklanmıştır.

1 Mayıs’ta Kocaeli’deki seçim çalışmaları sırasında milletvekili adaylarımız Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Arzu Eylem Kayaoğlu kolluk gözetiminde fiziki ve sözlü şiddete maruz kalmıştır.

2 Mayıs’ta HDK, HDP, Yeşil ve Sol Parti Gençlik Meclisi üyeleri ile yöneticilerinin aralarında bulunduğu 32 kişi gözaltına alınmıştır.

Haksız ve hukuksuzca gözaltına alınan Onur İlbars’ın babası Abdülcebbar İlbars oğlunu görmek için Emniyet’e gitmiş ancak görüştürülmemesi üzerine evine döndükten kısa bir süre sonra kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiştir.

2 Mayıs’ta Edirne’de seçim standına gerçekleştirilen saldırı sonucu milletvekili adayı ve iki partilinin kolu kırılmış, toplamda üç partili yaralanmıştır. Seçim araçlarına, seçim bürolarına saldırı, sosyal medya üzerinden tehditler, kolluk tacizi, seçim çalışmalarının valilik ve kaymakamlıkların hukuk dışı engelleme kararları ile yasaklanması uygulamaları her yerde devam etmektedir.”

 

“Soylu’nun görevine son verilmeli”

Seçimlerin güvenliği için Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanlığı görevine son verilmesi gerektiğini belirten HDP’li Özdoğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer AKP’li yetkililerin olası iktidar değişikliğini reddeden açıklamaları ile ‘darbe’ çıkışlarına da tepki gösterdi.

HDP ile Emek ve Özgürlük İttifakı’nın seçim alanlarında iktidarın yönetiminde artan provokasyon girişimlerine karşı sağduyulu olduğunu belirten Özdoğan, “İktidarın, seçim alanlarını şiddet alanlarına çevirmesine izin vermeyeceğiz, izin verilmeyecektir. Bu ülke, 7 Haziran seçimleri sonrası yaratılan şiddet ve katliamları unutmamıştır. Bu hükümet döneminde gerçekleşen katliamları unutmamıştır. Yapabileceklerini yeniden hatırlatan bu iktidara bu halkın sağduyusu ve adalete, barışa olan inancı, özlemi ile bu seçimlerde cevap verilecektir” dedi.

“Tüm oylarınız korunacak”

“Tek bir oyumuzun dahi yaratılmaya çalışılan karanlığın içinde kaybolmasına izin vermeyeceğiz” diyen HDP’li Özdoğan, tüm bileşenleri ve ittifaklarıyla 14 Mayıs seçimlerine hazır olduklarını belirterek şunları söyledi:

“Halkımıza şunu söylemek isteriz: Tüm oylarınız korunacaktır, herkesin her bireyin, sadece partimizin ve seçmenimizin değil herkesin oyları korunacaktır. Bu ülke halklarının her bireyinin seçme ve seçilme hakkı korunacaktır. Bu konuda partimiz ve bileşenlerimizle birlikte en geniş kapsamlı çalışmayı yürütüyoruz. Barışa ve demokrasiye olan özlemimizin 14 Mayıs’tan sonra kısmen giderileceği bir sürece birlikte tanıklık etmeyi umuyoruz. Herkesi tüm kamuoyunu, tüm muhalifleri, tüm demokrasi bileşenlerini Yeşil Sol Parti’ye ve Emek ve Özgürlük İttifakımıza yönelik bu saldırılara bu provokasyon girişimlerine karşı uyanık olmaya, birlikte hareket etmeye ve bu seçim sürecinde bir demokrasi ittifakı gibi çalışmaya davet ediyoruz.

KAYNAK: BİANET

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!