HDP’li Ziya Pir: Kürtler sol uçta değil, çizgiyi ortaya kaydırmak lazım

featured

HDP Diyarbakır eski Milletvekili Ziya Pir, HDP’nin oy kaybı ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Pir, Kürt sosyolojisinin sol uçta olmadığına dikkat çekerek, “Çizginin biraz daha ortaya doğru, biraz daha dini yönelimi dikkate alması lazım” dedi.

HDP Diyarbakır eski Milletvekili Ziya Pir, İndependent Türkçe’ye seçim süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu. HDP’den 25 ve 26’ıncı dönemde Diyarbakır milletvekili olan Pir, HDP’nin aşırı sol söylemlerle sağ seçmeni ürküttüğünü söyledi.

İSTİFA GEREKİRDİ

Seçimde HDP/Yeşil Sol Parti’nin bir milyon civarında oy kaybettiğine dikkat çeken Pir, “Şu andaki tabandaki tartışmanın önünü almak için bana göre eleştiri-özeleştirinin ötesinde istifa da söz konusu olmalıydı” dedi. Pir, Yeşil Sol Parti’nin aday seçimi ile bazı vekillerde iki dönem kuralına uymamasının da oy kaybında etkili olduğunu söyledi.

‘HDP SOSYOLOJİSİNE DÖNMELİ’

“Bundan sonra HDP’nin dönüp sosyolojisine bakmalı” diyen Pir, ittifakın bazı bileşenlerinin aşırı sol uçta olduğuna dikkat çekerek, bunun oy kaybettirdiğini söyledi. Pir, Kürt sosyolojisinin sol uçta olmadığına dikkat çekerek, “Çizginin biraz daha ortaya doğru, biraz daha dini yönelimi de dikkate alması lazım” dedi.

‘SEÇMENİ TANIMIYORSUN’

HDP’li Ziya Pir, Diyarbakır’da seçim çalışmasında karşılaştığı bir örneği anlatarak, HDP’nin yeni dönemde yapmasını gerekeni şu şekilde özetledi: “Diyarbakır’da seçim çalışmasındayken bir olay beni çok şaşırtmıştı ve hala aklımdan çıkmıyor. Tamam, bir tarafta havuz başlarında balık-rakı içen seçmenlerimiz var, bunu anlıyorum ama öte taraftan bir seçim çalışmasında kahveye gittiğimde okey masasında ezan okunduğu sırada yurttaşımızın biri namazlığı serip namaz kılanı da unutmamak gerekir. Bizim seçmenimiz budur ve onun dünyasına girmek gerekir. Niye hala insanların yüzde 50’sinden fazlası Erdoğan’a oy veriyor? Çünkü sen tanımıyorsun ve o insanların dünyasına girmiyorsun da o yüzden.”  (Kaynak:AmidaHaber)

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!