HEDEP’’de seçim süreci ne zaman başlayacak, adaylar nasıl belirlenecek?

featured

Diyarbakır başta olmak üzere HEDEP’in en güçlü olduğu bölge illerine başkan adayları ne zaman başvuracak, adaylar nasıl belirlenecek işte detaylar.

Yerel seçim tarihinin yaklaşması ile birlikte gözler Diyarbakır başta olmak üzere HEDEP’in en güçlü olduğu bölge illerine çevrildi. Peki HEDEP’e başvurular ne zaman yapılacak, HEDEP adaylarını nasıl belirleyecek işte detaylar.

Kürt seçmen arasında zaman zaman tartışma konusu olan HEDEP adaylarının nasıl belirleyeceğine dair önemli bilgilere ulaşıldı. HEDEP il ve ilçelerde il ve ilçe seçim komisyonları kuracak. 24 Kasım’da başvuruları alacak olan HEDEP, bu başvuruları il ve ilçe komisyonlarında değerlendirilecek.

ADAYLARIN HUKUKSAL DURUMU İNCELENECEK 

HEDEP il ve ilçe seçim komisyonları öncelikle adayların hukuksal durumlarını inceleyecek. Geçmişte hukuksal durumlarından dolayı 5 belediye başkanının mazbatasının verilmemesini göz önüne alan HEDEP bu kez detaylı bir inceleme yapacak. Adayların iki eşli olması gibi HEDEP’in ilkelerine uymayan durumlarına da bakıldıktan sonra ön seçim yapılacak.

ADAY BELİRLEMEDE KİMLER OY KULLANACAK

HEDEP’in aday adayları belirlendikten sonra yapacağı ön seçimde, HEDEP’in devamı olduğu bütün partilerin eski il ve ilçe yöneticileri, milletvekilleri, belediye başkanları, il genel ve belediye meclis üyeleri ile seçimin yapıldığı kentteki bütün sivil toplum kuruluşlarını temsilen temsilciler oy kullanacak.

SANDIKTAN KİM ÇIKARSA O ADAY GÖSTERİLECEK

Daha önceki seçimlerde adayları ile ilgili tartışmalar yaşayan HEDEP’te bu kez bütün halk temsilcilerinin oy kullanacağı sandıktan kim çıkarsa onun aday gösterileceği belirtildi. Ön seçim ve sandıktan çıkan ismin aday gösterilmesinin, hem HEDEP kongresinde önce yapılan konferans hem de HEDEP’in kongresinde karara bağladığı bir konu olması nedeniyle kesinlikle uyulacağının altı çiziliyor. (Medyascope)

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!