HEDEP’e İmralı yanıtı: ‘Uygun görülürse mümkündür’

featured

HEDEP’li vekillerin Abdullah Öcalan’a dair başvurusuna yanıt veren Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, “uygun görülmesi” durumunda İmralı Cezaevi’nin ziyaret edileceğini kaydetti.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (HEDEP) milletvekilleri, 16 Kasım’da İmralı F Tipi Yüksek Güvenlik Kapalı Cezaevi’nde bulunan ve 33 aydır kendisinden haber alınmayan Abdullah Öcalan’a dair Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na (İHİK) başvuruda bulundu.
Başvuruda, “İmralı’da tecridin sürdüğü, cezaevinin komisyona dahi kapalı olduğu ve bir an önce ziyaret düzenlemesi, aile, avukat ve bir siyasi heyet tarafından ziyaret düzenlemesi gerektiğine” dair ifadelere yer verildi.
MA’da yer alan habere göre, başvuruya 7 Aralık’ta yanıt veren İHİK, başvurunun incelendiğini ve söz konusu durum nedeniyle Adalet Bakanlığı ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nden bilgi talep edildiğini belirtti.
Komisyon, İmralı Cezaevi’nin yerinde incelemesi talebine de yanıt verdi. Komisyon, yanıtında şu ifadelerE yer verdi:
“Söz konusu şikayetleriniz hakkında Komisyonumuz bünyesinde kurulan ‘Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu’ tarafından yerinde inceleme yapılması, heyet halinde görev yapan Alt Komisyon tarafından uygun görülmesi durumunda mümkün olduğundan başvurunuz, gereği yapılmak üzere komisyon kayıtlarına alınmıştır.”Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!