HEZKURD’dan ‘Kürtçe seçmeli ders’ çağrısı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HEZKURD Genel Koordinatörü Fevzi Bulgan, Ocak ayında başlayacak Kürtçe seçmeli ders dönemi ile ilgili çağrı yaptı. Bulgan çağrısında, “Herkes gayretle çalışmalı, sayı yüz binleri bulmalı” dedi.

Amida Haber’e konuşan HEZKURD Genel Koordinatörü Fevzi Bulgan, 90 yıllık Kürtçeye yönelik asimilasyon politikalarına dikkat çekerek, “Seçmeli ders, Kürtlerin toplumsal haklarının önünün açılması için devlet eli ile sağlanmış çok önemli bir imkandır. Bu imkanı değerlendirmek ve daha büyük imkanların kapısını aralamak hepimizin amacı olmalıdır” dedi.
Aşama olabilir
Kürtçe seçmeli dersin, anadilde eğitimin önünü açan önemli bir aşama olabileceğine dikkat çeken Bulgan, “Seçmeli Kürtçe derslerinin yoğun biçimde tercihi, üniversitelerdeki Kürdoloji bölümlerine de rağbeti arttıracaktır. Hakeza bu durum, Halk Eğitim Merkezlerindeki Kürtçe kurslarına da gereken ilgiyi oluşturacaktır. Zaman içinde artan oranda Kürtçe kitap ve yazılar okunacak ve Kürtçe konuşma hassasiyeti de beraberinde gelecektir. Ayrıca bu, bir bütün olarak Kürtçenin her alanda meşruiyetini daha da artıracaktır” diye konuştu.
Siyasi parti ve STK’lara çağrı
Siyasi partilerin Kürtçe seçmeli derslere yaklaşımını değerlendiren Bulgan şunları söyledi: “Siyasi partilerin son zamanlarda Kürtçe ile ilgili yaklaşımları sevindirici bir durumdur. Yine de bu yaklaşımlarının politik çıkarlarından mı yoksa samimiyetlerinden mi kaynaklandığını zaman içindeki tavır ve gayretleri belirleyecektir. Kürtçe eğitim meselesi hiç bir siyasi parti tarafından araç olarak kullanılmamalıdır, Kürtçenin ve Kürtlerin izzeti her açıdan korunmalıdır. Bilmeliyiz ki pratiği olmayan hiç bir söylem Kürtler için muteber değildir. Kürt siyasi parti ve siyasetçilerine, tüm bölge barolarına, STK’lara çağrımız; önümüzdeki Ocak ayında seçmeli dersler tercih döneminde yapacağımız kampanyaya aktif olarak katılmaları, halkımıza yönelik bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapmalarını istiyoruz. Millet tanımında dil en başat öznedir. Dilin esas alınmadığı hiç bir mücadele milli olma özelliğine sahip olamaz.”

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!