Hollanda Medyası: Hollanda’nın yeni Başbakanın Kürt olma ihtimali çok yüksek

featured

Hollanda medyası, istifa eden Başbakan Mark Rutte’nin partisi Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi liderliği için 5 adayın yarıştığını ve Kürt aday Hollanda Adalet ve Güvenlik Bakanı Dilan Yeşilgöz’ün kazanmasının muhtemel olduğunu yazdı.

Göçmenler Politikası nedeniyle Hollanda’da hükümetin düşmesi ardından Başbakan Mart Rutte’nin siyasetten istifa etmesi nedeniyle iktidardaki Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi liderliği ile başbakanlık adaylığı için 5 adayın yarıştığı belirtilirken, Kürt aday Hollanda Adalet ve Güvenlik Bakanı Dilan Yeşilgöz’ün isminin parti liderliği ve başbakanlık için ilk sıralarda geçtiği bildirildi.

Hollanda da 4 partinin koalisyonundan oluşan ve iktidarda çoğunluğu elinde bulunduran Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi’nin önerdiği göçmen yasasıyla ilgili yaşanan görüş ayrılığı sonucu Hollanda’da hükümetin düşmesi ardından Başbakan Mark Rutte’nin istifası nedeniyle başbakanlık görevi için Dersim Kürt’ü Dilan Yeşilgöz’ün isminin ilk sıralarda geçtiği öğrenildi.

Söz konusu medya, ikinci güçlü adayın, BM Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis Plasschaert olduğunu belirtti.

6 yıl Avrupa Parlamentosu üyeliği yapan Plasschaert daha önce Hollanda Savunma Bakanıydı.

3’üncü güçlü adayın ise Rutte’nin kabinesinde Mülteci İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı olan 42 yaşındaki Klaas Dijkhoff olduğu ifade ediliyor.

4’üncü ve 5’inci adayların Edith Scheepers ve Sophie Hermans olduğu kaydedildi.

Dilan Yeşilgöz, geçtiğimiz mayıs ayında Başbakan Mesrur Barzani ile bir araya gelmişti.

Dilan Yeşilgöz Zegerius Kimdir?

Dilan Yeşilgöz, 18 Haziran 1977’de Ankara’da Dersimli bir ailenin ilk çocuğu olarak doğdu. Daha çocuk yaştayken ailesi politik nedenlerle Hollanda’ya göç etmek zorunda kaldı. Burada eğitimini başarıyla tamamladı. Daha sonraki yıllarda Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi’nde (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie-VVD) aktif siyasete katıldı.

2014 ve 2017 seçimlerinde parti listesinden Amsterdam Kent Konseyi üyeliğine seçildi.

Dilan Yeşilgöz, Hollanda’da koalisyon hükümetinin dört ana partisinden biri olan Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie-VVD) 2017 yılında parti listesinden Hollanda parlamentosuna seçildi.

Aralık 2021’de oluşan yeni kabinede Hollanda Başbakanı Mark Rothe tarafından Adalet ve Güvenlik Bakanı olarak görev verildi.

Yeşilgöz, iklim değişikliği ve çevre politikaları konusundaki uzmanlığı nedeniyle 25 Mayıs 2021’de Mark Rothe’nin üçüncü kabinesinde Ekonomik İşler ve İklim Politikasından Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev aldı.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!