HRW Raporu: Suudi sınır muhafızları yüzlerce göçmeni öldürdü

featured

ABD merkezli sivil toplum kuruluşu HRW, Suudi Arabistan sınırında yaşanan göçmen katliamı iddialarını raporladı. Raporun başyazarı, “Belgelediğimiz şey aslında toplu katliamlar” dedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından hazırlanan yeni bir rapor Suudi sınır muhafızlarını Yemen sınırı boyunca göçmenleri toplu olarak öldürmekle suçluyor. Raporda, Suudi Arabistan’a ulaşmak için savaşın pençesindeki Yemen’den geçen çoğu Etiyopyalı yüzlerce kişinin vurularak öldürüldüğü belirtiliyor. Göçmenler, silahla açılan ateş sonucu uzuvlarının koptuğunu ve yollarda terk edilmiş cesetler gördüklerini söyledi. Suudi Arabistan ise sistematik öldürme iddialarını reddediyor.

ARALARINDA ÇOK SAYIDA KADIN VE ÇOCUK DA YER ALIYOR

HRW’nin ‘Yağmur Gibi Üzerimize Kurşun Yağdı’ başlıklı raporunda, Yemen’in Suudi Arabistan’la olan engebeli kuzey sınırında Suudi polis ve askerleri tarafından üzerlerine ateş açıldığını ve kimi zaman patlayıcılarla hedef alındıklarını söyleyen göçmenlerin ifadeleri yer alıyor. Göçmenler, aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu kalabalık Etiyopyalı grupların petrol zengini krallıkta iş aramak üzere sınırı geçmeye çalışıyor.

‘BELGELEDİĞİMİZ ŞEY ASLINDA TOPLU KATLİAMLAR’

Yemen’de ana göçmen rotaları yol boyunca ölen insanların mezarlarıyla dolu. Ancak HRW’nin son raporunda özetlenen ihlaller ölçek ve nitelik bakımından farklı. Raporun başyazarı Nadia Hardman “Belgelediğimiz şey aslında toplu katliamlar” ifadeleriyle durumu özetledi. Hardman, “İnsanlar ölüm tarlalarına benzeyen yerler tarif ettiler” dedi. Mart 2022’den bu yılın haziran ayına kadar olan dönemi kapsayan rapor, patlayıcı silahların kullanıldığı 28 ayrı olayın ve yakın mesafeden ateş edilen 14 olayın ayrıntılarını içeriyor. Hardman, “Hayatta kalanlar tarafından bana gönderilen yüzlerce görüntü ve video gördüm. Bunlar oldukça korkunç yaralanmaları ve patlama yaralarını tasvir ediyor” diye konuştu.

‘EN AZ 430 GÖÇMEN TOPÇU ATIŞI VE HAFİF SİLAHLARLA ÖLDÜRÜLDÜ’

Geçen yıl Birleşmiş Milletler uzmanları, 2022’nin ilk dört ayında Suudi Arabistan’ın güneyinde ve Yemen’in kuzeyinde “Suudi Arabistan güvenlik güçleri tarafından sınır ötesi topçu bombardımanı ve hafif silah ateşinin yaklaşık 430 göçmeni öldürdüğüne dair endişe verici iddialar olduğunu” açıklamıştı. Sınırdaki katliam iddiaları bir yana, insan hakları örgütleri pek çok kişinin yol boyunca hapis ve dayakla karşılaştığını vurguluyor.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’E SORUŞTURMA ÇAĞRISI

HRW, Riyad yönetimine göçmen ve sığınmacılara karşı ölümcül güç kullanma politikasını “acilen terk etmesi” çağrısında bulundu ve Birleşmiş Milletler’i iddia edilen cinayetleri soruşturmaya çağırdı. Hardman ayrıca, “Suudi imajını iyileştirmek için profesyonel golf, futbol kulüpleri ve büyük eğlence etkinliklerini satın almak için harcanan milyarlar, dikkatleri bu korkunç suçlardan saptırmamalıdır” diye konuştu.

 

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!