Iğdır İl Seçim Kurulu DEM Partili iki adayın başvurusunu reddetti

featured

Iğdır İl Seçim Kurulu, DEM Parti Iğdır Belediyesi Eş Başkan adayı Mehmet Nuri Güneş ile Hoşhaber Beldesi Belediye Eş Başkan adayı Emine Yöndem Kartal’ın başvurularını reddetti.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre DEM Parti adayları, adaylık için gerekli dosyaları kurula ibraz etti. Daha önce “PKK’ye üye olmak” iddiası ile hapis cezası alan ancak bu cezanın infazını takiben “memnu hakların iadesi” için başvuruda bulunan Güneş’e, hakları iade edildi ve aday olması önündeki engeller kaldırıldı.

Bu dosya ile başvuruda bulunan Güneş için toplanan kurulda yer alan DEM Parti, CHP ve İYİ Parti üyeleri, Güneş’in adaylığı önünde herhangi bir engelin bulunmadığı yönünde oy kullandı. AK Partili üye ise toplantıya katılmadı.

Bunun yanı sıra kurulda yer alan iki memur ve hakim başvurunun reddi yönünde oy kullandı. Üçe üç oy çıkması nedeniyle hakim taktir yetkisini kullanarak, Güneş’in adaylığını reddetti.

Emine Yöndem Kartal’ın başvurusunun ise daha önce katıldığı basın toplantıları ve açıklamaları nedeniyle aldığı para cezaları gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi.

DEM Parti avukatlarının karara karşı şerh yazdığı belirtildi. Dem Parti’nin YSK’ye karar hakkında itirazda bulunacağı belirtiliyor.

Iğdır’da DEM Parti İl Meclisi adayları olsan Mehmet Şah, Ahmet Emin Can, Turan Kaya, Evren Zenci ve  Yaşar Kalay’ın başvurularının da reddedildiği belirtildi.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!