İHD Batman  Şubesi ve kayıp yakınları, eylemlerinin 633’üncü haftasında taleplerini yineledi

featured

İHD Batman  Şubesi ve kayıp yakınları, eylemlerinin 633’üncü haftasında Gülistan Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde bir araya geldi.

DEM Parti, DBP, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) ile Barış Anneleri de eyleme katıldı. Kürt Dil Bayramı dolayısıyla bu haftaki açıklama Kürtçe okundu.

İHD Şube yöneticisi Melek Atalay, 17 Mayıs 1994 tarihinde Siirt merkeze bağlı Kışlacık köyünde ikamet eden ve 3 arkadaşıyla birlikte kaybedilen Abdulcelil Kaçar’ın akıbetini sordu. Kaçar ve arkadaşlarının kaybedilme hikayesi şöyle: “Abdulcelil Kaçar, aynı köyde ikamet eden Hüsnü Kaçar, Halil Erzen ve Rafet Özer adlı arkadaşlarıyla birlikte bayram ihtiyaçlarını karşılamak için Sêrt merkeze gidiyorlar. Yolda her 4 arkadaş, güvenlik güçleri tarafından durdurulup, Kasaplar Deresi’ne götürülüyor. Yakalanan her dört kişi Kasaplar Deresi’nde çatışma süsü verilerek, Özel Harekât Timleri tarafından aynı gün infaz ediliyor. Öldürülen 4 kişinin cenazesinin üzerine düzmece bir şekilde silah bırakılarak, Newala Qesaba’ya atılıyor. Aileler, cenazeleri almaya giderken güvenlik güçleri tarafından başta ‘Bunlar Terörist’ denilerek cenazeleri verilmiyor. Ailelerin anlatımlarına göre; basın bu olayı, ‘Siirt Kırsalında 4 Terörist etkisiz hale getirildi’ diyerek kamuoyuna servis ediyor.”

 

Atalay, faillerinin bulunması için çağrıda bulundu.

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!