İHD: Batman’da kadınlar canice katlediliyor!

featured

İHD Batman Şubesi Batman’da artan kadın cinayetlerine ilişkin açıklamada bulundu.

İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi tarafından kent genelinde meydana gelen kadın cinayetlerine ilişkin yapılan açıklamada, yetersiz ve caydırıcı olmayan cezalar, toplumun kadına karşı değişmeyen bakış açısı, eğitim düzeyindeki yetersizlik ve bilinçlendirme çalışmalarının yürütülmemesi sebebiyle kadınların canice katledildiği haberlerine her gün bir yenisi daha ekleniyor, ifadelerine yer verildi.

İHD: Batman'da kadınlar canice katlediliyor!
Foto:Arşiv

İHD Batman Şubesi’nin artan kadın cinayetlerine ilişkin açıklaması şu şekilde:

“Batman’da temmuz ayında şu ana kadar 2 kadın cinayeti meydana gelirken, 2023 yılının işbu gününe kadar toplam 6 kadın canice katledilmiştir. Ocak ayında 7 yaşındaki A.A. babası tarafından kazan dairesinde annesine boşanmak istediği için acı çektirmek bahanesiyle öldürülmüş, mart ayında dört çocuk annesi 43 yaşındaki Z.A evinde bıçaklanarak öldürülmüş halde bulunurken, 33 yaşındaki T.A. minibüs beklediği sırada evli olduğu eşi tarafından ateşli silah ile vurularak öldürülmüştür. Yine nisan ayında 77 yaşındaki E.T. tanıdığı bir erkek tarafından silahla vurularak öldürülmüştür. Son olarak temmuz ayına gelindiğinde ise 35 yaşındaki, 5 çocuk annesi F.Y., eşi tarafından öldürülmüş, işbu gün ise 37 yaşındaki 5 çocuk annesi A.E., eşi tarafından canice katledilmiştir.

Bu şiddet sarmalında kadınlar her gün öldürülmeye, şiddete, taciz ve istismara maruz kalmaya maalesef ki devam ediyor. Yetersiz ve caydırıcı olmayan cezalar, toplumun kadına karşı değişmeyen bakış açısı, eğitim düzeyindeki yetersizlik ve bilinçlendirme çalışmalarının yürütülmemesi sebebiyle kadınların canice katledildiği haberlerine her gün bir yenisi daha ekleniyor. İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi, tüm olayların bizzat takipçisi olarak Batman’ın karanlık bir döneme girmesine, kadın cinayetleri ve intiharları ile anılmasına izin vermeyeceğiz.

Bilinmelidir ki her kadın cinayeti, kadınların yaşam hakkına ve kötü muameleye uğramama hakkına yapılmış bir saldırıdır. Devletin, yaşam hakkının korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi kapsamında Anayasa ile, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile, Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi- CEDAW ile ve İstanbul Sözleşmesi ile bağlı olduğu yükümlülükler vardır. 6284 Sayılı Yasa, devlete “şiddet mağdurlarının korunması, koruyucu ve önleyici tedbirler alınması, mağdurun desteklenmesi ve şiddetle mücadelede etkin mekanizmalar oluşturulması” görevi yüklemektedir. CEDAW, Türkiye’ye “kadınlar ile erkeklerin tüm ekonomik, sosyal, kültürel, medeni, siyasi haklardan eşit yararlanmalarını temin etme” sorumluluğu yüklemektedir. Bu düzenlemeler ışığında yetkili makamlara bir kez daha kadın cinayetleri ve kadına karşı şiddet konusunda gerekli tedbirleri alma çağrısında bulunuyoruz.

Temmuz ayında canice katledilen kadınların derin üzüntüsünü yaşarken söz konusu kadın cinayetleri kınadığımızı, etkin soruşturma yürütülmesi için hukuki sürecin İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi olarak takipçisi olacağımızı, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadına yönelik şiddetin önlenmesi, her bir kadının yasalarla güvence altına alınan haklarından eşit yararlanma olanağını buluncaya kadar sürdüreceğimizi kamuoyuna bir kez daha duyururuz.”

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!