İngiltere’de ilk mülteci grubu ‘yüzer kamp’a yerleştirildi

featured

İngiltere’de tartışmalara sebep olan Bibby Stockholm gemisine ilk mülteci grubunun yerleştirildiği açıklandı. Hak örgütleri mültecilerin bu koşullarda tutulmasının hak ihlali olduğuna dikkat çekti. Ancak hükümet, bu şekilde günde 6 milyon sterlini bulduğu söylenilen otel masraflarının azalacağını ileri sürüyor.

İngiltere’ye Manş Denizi üzerinden gelerek iltica başvurusunda bulunanların yerleştirilmesi için ‘yüzer kamp’ ayarlandı. İçinde değişiklikler yapılan ve kamuoyunda tartışmalara neden olan Bibby Stockholm adlı dev gemiye ilk mülteci grubunun gönderildiği açıklandı.

Bir dizi güvenlik kaygısı nedeniyle gecikmeye uğrayan tartışmalı uygulama sonucu, Dorset bölgesinde demirli gemide 500 kadar mülteci, iltica başvuruları sonuçlanana dek kalacak.

Bazı insan hakları grupları, insan hakları kuruluşları, mültecileri böyle bir gemide tutmanın ‘insanlık dışı’ olduğunu söyleyip itiraz etmişti. Ancak hükümet, geminin güvenli olduğunu ve mültecileri otellerde barındırmaktan daha ucuz olduğunu söyledi.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!