İngiltere’nin mültecileri yerleştirdiği tartışmalı ‘yüzer kamp’ boşaltıldı

featured

İngiltere’de tartışmalara neden olan mültecilerin yerleştirildiği Bibby Stockholm gemisi, suda bir tür akciğer rahatsızlığı olan lejyoner hastalığına yol açan lejyonella bakterisi bulunması nedeniyle boşaltıldı. Güneydeki Portland Limanı’na demirli barınak gemideki sularda lejyonella bakterisi bulundu.

İlk etapta gemiye yerleştirilecek 50 kişiden 39’unun getirildiği gemideki mülteciler başka noktalara taşındı. Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Robert Jenrick başkanlığında bir heyet konuyla ilgili toplantı yapma kararı aldı. Henüz hiçbir mültecide semptom görülmediği belirtilirken, yapılacak diğer testlerin temiz çıkması halinde mülteciler Bibby Stockholm’e tekrar taşınacak.

500 kişinin barınması beklenen üç katlı ve 222 odalı gemi, üç hafta önce limana demirlemişti. Hükümet bu şekilde günde 6 milyon sterlini bulduğu söylenilen otel masraflarını azalacağını ileri sürüyordu.

Mülteci haklarıyla ilgili kuruluş ve gruplar, gemi projesine başından beri sert bir şekilde karşı çıkmış, sığınmacıların cezaevine benzeyen koşullarda tutulmasının insan haklarına aykırı olduğunu belirtiyordu.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!