İnşaat sektöründe maliyetler 2’ye katlandı

featured

Türkiye’de yüksek enflasyon ve döviz kurunda yaşanan artış Türk lirasının alım gücünü günden güne eritirken, hemen hemen her sektörde maliyetler katlandı. Peş peşe zamların geldiği bu günde inşaat maliyetlerinde de yaklaşık yüzde 48 oranında artış yaşandı.

Türkiye, 14 Mayıs ve 28 Mayıs genel seçimlerin ardından önceki gün yapılan peş peşe gelen vergi zamlarla birlikte derin bir ekonomik krize doğru ilerlemeye devam ediyor.

Enflasyonda yaşanan artış ve döviz kurundaki hareketlilik, hemen hemen her sektöre zam olarak yansırken, inşaat sektörü de olumsuz tablodan etkilendi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Mayıs ayı İnşaat Maliyet Endeksi verilerine göre, maliyetler katlanarak arttı.

YARI YARIYA ARTIŞ

Buna göre, inşaat maliyet endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,54, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47,95 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 0,28, işçilik endeksi yüzde 1,23 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 33,55, işçilik endeksi yüzde 104,83 arttı.

BİNA İNŞAATI MALİYETİ YILLIK YÜZDE 49,97 ARTTI

Bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 0,77, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 49,97 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 0,60, işçilik endeksi yüzde 1,17 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 35,38, işçilik endeksi yüzde 105,27 arttı.

BİNA DIŞI YAPILAR YILLIK YÜZDE 41,50 ARTTI

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 0,22 azaldı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 41,50 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 0,78 azaldı, işçilik endeksi yüzde 1,42 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 27,93, işçilik endeksi yüzde 103,18 arttı. (Tele1)

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!