Irak ile Kürdistan Bölgesi, Türkiye’ye petrol ihracatı için görüşüyor

featured

Irak Petrol Bakanı Abdulgani, Türkiye’nin Mart ayında durdurduğu Kürdistan Bölgesi, Türkiye’ye yapılan petrol ihracatının yeniden başlaması için Türkiye ile anlaştıklarını, Kürdistan Bölgesi ile de görüştüklerini açıkladı.

Irak Petrol Bakanı Hayan Abdulgani, Irak’ın Türkiye’yi uluslararası tahkime vermesi sonrasında Kürdistan Bölgesinden durdurulan petrol ithalatının yeniden başlaması için Türkiye ile uzlaştıklarını, Kürdistan Bölgesi ve yabancı petrol şirketleriyle ise üç gün içerisinde bir anlaşmaya varmayı beklediklerini söyledi.

Irak merkezi yönetiminden yetkililerle Kürdistan Bölgesi‘nin başkenti Erbil’e giden Abdulgani, Kürdistan Bölgesi petrolünün yeniden ihracatına başlanması için Kürdistan Bölgesi’nin Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan kişilerle ve üst düzey enerji yetkilileriyle bir araya geldi. Erbil’de açıklamalarda bulunan Abdulgani, görüşmelerin amacının “petrol üretiminin ve ihracatının yeniden başlaması için bütün sorunların çözülmesi” olduğunu ifade etti. Abdulgani, “İlk adım, halihazırdaki sözleşmelerin Irak Anayasasına uygun hale getirilmesi için Kürdistan Bölgesi ve şirketlerle anlaşmak. Üç gün içerisinde bir anlaşmaya varabiliriz” diye konuştu.

“TÜRKİYE İLE UZLAŞMAYA VARDIK”

Abdulgani, Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı üzerinden Kürdistan Bölgesi’nden Türkiye’ye petrol akışının yeniden başlatılması için Türkiye ile bir “uzlaşmaya” vardıklarını söyledi.

Türkiye, Irak hükümetinin şikayeti üzerine gerçekleşen tahkim süreci sonrası 25 Mart’ta Kuzey Irak’tan Ceyhan limanına yapılan petrol ithalatını durdurmuştu. Paris merkezli Uluslararası Tahkim Mahkemesi, Kürdistan Bölgesi’nin merkezi yönetimi baypas ederek Türkiye’ye doğrudan petrol ihraç etmesiyle ilgili davada Irak’ı haklı bulmuş, satış yetkisi bulunmadığı halde Kürdistan Bölgesi’nden 2014-2018 yılları arasında satın aldığı petrol nedeniyle Türkiye’yi Bağdat yönetimine 1,5 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum etmişti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar Ekim başında yaptığı açıklamada, Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı’nın operasyona hazır hale geldiğini ve hafta içinde faaliyete geçeceğini belirtmişti.

Iraklı hükümet yetkilileri, Türkiye’ye petrol akışının yeniden sağlanması için Kürdistan Petrol Endüstrisi Birliği’nden (APIKUR) yetkililerle ilk defa geçen Çarşamba günü bir araya gelmişti. APIKUR, IKBY’de petrol veya doğalgaz konusunda direkt veya dolaylı olarak yatırımı bulunan uluslararası petrol ve doğalgaz şirketlerinin temsilcilerinden oluşuyor.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!