‘İran’ın iki büyük gaz boru hattındaki patlamaların arkasında İsrail var’

featured

İsrail’in Gazze Savaşı etrafındaki misilleme sarmalına çarşamba gecesi İran’ın güneyinde iki büyük doğal gaz boru hattında meydana gelen patlamaların da dahil olduğu belirtildi. The New York Times (NYT) gazetesi, patlamaların İsrail sabotajı olduğunu duyurdu.

NYT, aynı anda birden fazla noktayı hedef alan sabotajın insansız hava araçlarıyla mı, borulara takılan patlayıcılarla mı yoksa başka yollarla mı düzenlendiğinin belirsizliğini koruduğunu yazdı.

‘OLDUKÇA SEMBOLİK’

Gazeteye konuşan Batılı bir yetkili, doğalgaz boru hatlarına yapılan saldırıların oldukça sembolik olduğunu ve İranlı yetkililere İsrail’in Ortadoğu’da gerilimi tırmandırma kabiliyeti konusunda uyarı niteliği taşıdığını söyledi.

‘DİKKATLİ PLANLAMA VE İRANLI İŞBİRLİKÇİLERİN YARDIMI LAZIM’

İranlı askeri strateji uzmanı, İranlı yetkililerin de operasyonun karmaşıklığı ve ölçeği nedeniyle İsrail’in sorumlu olduğuna inandığını belirtti. Askeri stratejist, boru hatlarında İran Devrim Muhafızları düzenli devriye gezdiğinden, sabotaj düzenlemenin dikkatli planlama ve İran’daki işbirlikçilerin yardımını gerektiren zor bir görev olduğuna dikkat çekti.

KİMYA FABRİKASINA DA SABOTAJ

Batılı yetkililer, İsrail’in perşembe günü Tahran’ın eteklerindeki bir kimya fabrikasında meydana gelen patlamadan da sorumlu olduğunu aktardı.

YANGIN GÜÇLÜKLE KONTROL ALTINA ALINDI

Çarşamba günü İran medyasında Borucen kentindeki doğalgaz boru hattında güçlü patlama meydana geldiği haberlerinin ardından bölgede 60 km uzaktan görülen yangın çıktı.

İRAN: DÜŞMAN ELİYLE KASITLI YAPILDI

Resmi haber ajansı İRNA’ya konuşan Fars Eyaleti Vali Yardımcısı İsmail Kızıl Sefli, “Horrambid şehri Tang Bahş Kadirabad olarak bilinen bölgenin yakınında, güney Fars’tan İsfahan’a uzanan gaz iletim boru hattına kasıtlı saldırı düzenlendi ve gaz iletim hattı patladı” dedi. Sefli, patlamanın “düşman eliyle kasıtlı yapıldığını ve halkın canına kast edildiğini” söyledi.

‘ENERJİ ALTYAPISINA ZARAR, ÜLKEDE HUZURSUZLUK AMAÇLANDI’

İran Petrol Bakanı Cevad Ovci de “terörist sabotaj eylemi” açıklaması yaptı. Sabotajın amacının “İran’ın enerji altyapısına zarar vermek ve ülke içinde huzursuzluk yaratmak” olduğunu söyleyen Ovci, “Düşmanın planı, kışın ülkemizdeki birçok büyük şehir ve vilayete gaz akışını tamamen kesmekti” dedi.

İran, aralık ayında İsrail’in Mossad istihbarat servisiyle bağlantılı sabotajcı olmakla suçladığı beş kişiyi idam etmişti. /ArtıGerçek

 

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!