Japonya, ABD’den 400 Tomahawk füzesi satın alacak

featured

Japonya Başbakanı Fumio Kişida, ülke savunmasını güçlendirmek için ABD’den 400 Tomahawk füzesi satın alacaklarını duyurdu.

AFP’nin aktardığına göre, parlamentodaki bütçe görüşmeleri sırasında konuşan Kişida, “Ülkemizin planı 400 adet Tomahawk almak” dedi ve bunun askeri açıdan önemli olduğunu dile getirdi. Geçen günlerde de Japonya Savunma Bakanlığı, ABD’den alınacak füzeler için 211,3 milyar yen (yaklaşık 1,5 milyar dolar) bütçe ayırdıklarını açıklamıştı. Japonya’nın önümüzdeki mali yılda füzeleri satın almak için tedariki birkaç yıla bölmek yerine 211,3 milyar yen (1,5 milyar $) ayırdığını söyledi.

AFP, Kişida hükümetinin Çin’in artan askeri nüfuzu ve nükleer silahlarla donanmış Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) karşısında ülke savunmasını güçlendirmek istediğini kaydetti. Buna göre, Japon hükümetinin en büyük korkularından birisi de uluslararası hukukta Çin’e bağlı olan Tayvan’a gerçekleştirilecek bir Çin askeri müdahalesi.

Japonya, askeri bütçeyi sınırlı tutan bir savaş sonrası anayasasına sahip ancak geçen yıl bazı güvenlik ve savunma politikaları militarist hedeflerle güncellendi ve 2027 yılına kadar savunma harcamalarının ikiye katlanacağı bildirildi.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!