Kadınlar Batman’da 8 Mart’ın startını verdi

featured

TJA, “Jin, jiyan, azadî ile 8 Mart’a doğru” şiarıyla Batman’da yaptığı açıklama ve yürüyüş ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerinin startını verdi.

Batman’da Gülistan Caddesi’nde bir araya gelen kadınlar, buradan slogan, alkış ve zılgıtlar eşliğinde halaya durdu.  Bir süre sloganlarla halay çeken kadınlar, daha sonra oluşturdukları kortej ile Turgut Özal Bulvarı’nda bulunan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Örgütü binası önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdi.  Yürüyüş boyunca kadınlara sürücüler korna ile, balkon ve pencerelerdeki kadınlar ise zafer işaretleri ile destek verdi. Yolda bulunan birçok yurttaş da zılgıt ve zafer işaretleriyle yürüyüşü selamladı.

Kadınlar Batman'da 8 Mart'ın startını verdi“Jin, Jiyan Azadî ile 8 Mart’a doğru” pankartı arkasında yürüyen kadınlar Rojwelat Kızmaz, İpek Er, Nagihan Akarsel, Jina Êminî ve Deniz Poyraz’ın fotoğraflarını taşıdı.    Yürüyüşe, DEM Parti Milletvekilleri Adalet Kaya, Zeynep Oduncu, belediye eşbaşkan adayları,  Barış Anneleri ve çok sayıda kadın katıldı.

Gülistan Caddesi’nden DBP İl Örgütü’ne kadar yürüyen kitle, burada açıklama yaptı. Açıklama öncesi konuşan DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya, dünya kadınlarının şiddete karşı direnişlerini selamladığını belirterek şunları söyledi: “Batman’dan TJA adına bütün dünya kadınlarına selam gönderiyoruz. Şiddete karşı direniş veren kadınların direnişlerini ayakta selamlıyorum. Hepsinin direnişi bizim direnişimizdir. Sevgili kadınlar, on yıllardır TJA adı altında mücadelemizi büyütüyoruz. Yerel yönetim mücadelemizi alanlara yansıtacağız. Bütün değerlerimize yönelik saldırılar isyanımızdır ve mücadele konumuzdur.”

 

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!