Kalkınma Yolu Anlaşması | Osman Bağaç: Batman seferber olmalı, tarihi fırsatı kaçırmayalım

featured

Türkiye’nin Irak ve körfez ülkeleri ile hayata geçirmeyi planladığı, bölgemiz ve Batman için hayati önem taşıyan ‘Kalkınma Yolu Anlaşması’ projesi hakkında görüşlerini beyan eden İş İnsanı ve Siyasetçi Osman Bağaç, ‘Batman’olarak bu projede yer almak için herkesin seferber halinde olması gerektiğini belirtti.

Bilindiği üzere; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı Muhammed Şiya el-Sudani ile Kalkınma Yolu Anlaşması’na imza atmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kalkınma Yolu Anlaşması sağlam bir yol haritasıdır. Ziyaretimin ve az önce imzalanan anlaşmaların Türkiye-Irak münasebetlerinde yeni bir dönüm noktasını teşkil edeceğine inanıyorum” diyerek projenin önemine vurgu yapmıştı.  Batmanı ve tüm bölgeyi ilgilendiren bu 1200 kilometrelik proje, Basra Körfezi’ndeki Büyük FavLimanı ile Türkiye’nin güney sınırı arasında bir tren yolu Basra Körfezi’ni Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlayacak proje, 2028’de tamamlanacak. Projenin 17 milyar dolara mal olması öngörülüyor.

BATMAN’A SEFERBERLİK ÇAĞRISI

Irak, Türkiye, Katar ve BAE, Körfez’i Avrupa’ya bağlayan Irak Kalkınma Yolu Projesi’nde işbirliğine ilişkin mutabakat zaptının imzalandığını ve bu minvalde Türkiye’nin bilhassa bölgenin sanayi, lojistik ve üretim üssü olması anlamına da geldiğini ifade eden Bağaç “Batmanın milletvekilleri, tüm siyasileri, bürokratları, mimar ve mühendisler odasınantüm sivil yapıları, kanaat önderleri, iş insanları herkes seferber olmalıdır. Bu proje tüm Ortadoğu’yu ülkemize, oradan da Avrupa ve dünyaya bağlayacaktır. Bu projeden en iyi şekilde istifade etmek için herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Bu Batmanı üretimde, lojistik ve sanayileşmede merkez haline getirecektir. Batmanın ülkemizin en popüler şehri olacağı gibi, işsizliği tamamen ortadan kaldıracak bir fırsat haline gelecektir. Bu nedenle Batman’a gönül veren, Batman’ı seven herkes bu tarihi fırsat için var gücüyle çalışmalıdır. Belki bu fırsat ile gençlerimizi malayani, istismar ve aldatıcı unsurlardan koruma imkanına da kavuşmuş olacağız” dedi.

 

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!