Kayıp yakınları 523. haftada kayıplarını sordu

featured
Batman kayıp yakınları 523’üncü haftaya ulaşan eylemlerini Gülistan Caddesi üzerinde yer alan İnsan Hakları Anıtı önünde devam ettirdi.
İHD Şube yöneticileri ile birlikte Gülistan Caddesinde bir araya gelen kayıp yakınları, bu hafta Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın 23 Mart 1993 tarihinde katledilen babası Abdurrahman Acar’ın faillerini sordu. Başaran ile birlikte partili milletvekilleri Feleknas Uca, Necdet İpekyüz, HDP İl Örgütü ve Barış Anneleri’nin de katıldığı eylemde faili meçhul cinayetler öldürülen ve kaybedilenlerin fotoğrafları taşındı.
İHD Şube Yöneticisi Ahmet Şiray, yaptığı konuşmada bir kez daha kayıpların akıbetini sormak için alanlarda olduklarını belirterek, “Bizler ölülerimizin yasını tutabilmek, onları insan onuruna yakışır bir şekilde ve usulünce defnedebilmek için adalet istiyoruz. Faili meçhul cinayetlerin faillerinin yargı önüne çıkarılarak cezalandırılmasını ve kayıplarımızın akıbetinin açıklanmasını istiyoruz. Kayıplarımızın failleri bulunsun ve yargılansın” diye konuştu.
Cinayete dair açılan soruşturma dosyasının ‘zamana aşımı’na uğratılması üzerine Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapıldığı bilgisini veren Şiray, sonrasında Ayşe Acar Başaran’ın kaleme aldığı metni okudu.
5 dakikalık oturma eylemi yapan kayıp yakınları, daha sonra anıt önünden ayrıldı.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!