KDP ve KYB, seçimler ve Peşmerge reformu konusunda anlaştı: ABD anlaşmayı memnuniyetle karşıladı

featured

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasında seçimler ve Peşmerge reformu konusunda anlaşmaya varıldı. KDP ile KYB yönetimi dün Süleymaniye kentindeki Dabeşan’da bir araya geldi. Toplantıya KYB adına Genel Başkan Bafıl Talabani başkanlık ederken partinin üst düzey yöneticileri Kubad Talabani, Şalaw Ali Askeri, Şalaw Kosret Resul ve KYB Yüksek Siyasi Meclisi üyesi Cafer Şeyh Mustafa katıldı. KDP Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani başkanlığındaki KDP heyetinde ise Hoşyar Zebari, Mahmud Muhammed, Rebwar Yelda ve Ali Hüseyin gibi isimler yer aldı.

5 MADDELİK ORTAK AÇIKLAMA YAPILDI

Toplantının ardından 5 maddelik ortak bir açıklama yapan taraflar, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Parlamentosu seçimlerinin Kürdistan Bölgesi Başkanlığı tarafından belirlenen tarihlerde yapılması konusunda uzlaştıklarını duyurmuştu. Taraflar ayrıca Peşmerge güçlerinin birleşmesi ve hükümetin gündemini desteklenmesine vurgu yapmış, “Peşmerge güçlerinin yeniden yapılanma sürecinin devam etmesi kararını aldık” maddesinde anlaşma sağlanmıştı.

Rudaw’ın aktardığına göre toplantıda üzerinde anlaşmaya varılan beş maddelik açıklamanın metni şöyle:

1 – Her iki taraf da Kürdistan Parlamento seçimlerinin, siyasi partilerle istişare edildikten sonra Kürdistan Bölgesi Başkanı tarafından belirlenen zamanda yapılmasını destekliyor.

2- Kürt halkına her alanda daha fazla hizmet etmek için küçük sorunları ve farklılıkları bir kenara bırakıp sorunları birlikte çözmeye yönelmeliyiz.

3 – Peşmerge güçlerinin yeniden yapılanma sürecinin devam etmesi kararını aldık.

4 – Her iki taraf da Kürdistan Bölgesi Hükümeti dokuzuncu kabinesinin anlaşmalarını destekleme kararı aldı.

5- Daha fazla yakınlaşmak, zorluklarla mücadele etmek ve engelleri aşmak için, tüm taraflarla ikili görüşmelerimizi ve koordinasyonumuzu Küdistani ve vatansever bir ruhla sürdürme kararı aldık.

ABD’DEN İLK AÇIKLAMA: MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ

ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu iki taraf arasında varılan anlaşmaya ilişkin bir açıklama yaptı. Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada “Kürdistan Bölgesi seçimlerinin yapılması, Peşmerge güçlerinin birleştirilmesi ve reform yapılması konusunda KDP ve KYB arasında varılan anlaşmayı memnuniyetle karşılıyoruz. İki tarafın bir araya gelerek Irak Kürdistanı’nın diğer sorunlarını da müzakere etmesini ve çözüme ulaştırmasını dört gözle bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!