‘Kozluk Domatesi’, Coğrafi İşaret Tescil Belgesi Aldı

featured
Batman’ın önemli lezzetlerinden olan ‘Kozluk Domatesi’, Türk Patent ve Marka Kurumunca (TÜRKPATENT) coğrafi işaret belgesiyle tescillendi.
Batman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün başvurusu üzerine Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından ‘Kozluk Domatesi ’ne 7 Aralık 2023 tarihinde tescil belgesi verildi.
'Kozluk Domatesi’, Coğrafi İşaret Tescil Belgesi Aldı
Kozluk Kaymakamı Tescil Belgesini Valimize Takdim Etti
Kozluk Kaymakamı Ekrem Güngör, İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şanverdi ve domates üretiminin yapıldığı köy muhtarlarıyla birlikte Vali Ekrem Canalp’i ziyaret ederek, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından onaylanan coğrafi işaret belgesini takdim etti.
Burada konuşan Vali Canalp, “Kozluk ilçemizin domatesi coğrafi tescili bugün itibariyle almıştır. Domatesimizin karakteristik özelliklerine baktığımız zaman; görüntüsü ve kabuğunun inceliği içerisindeki aroması, lezzeti bir tadı var. Raf ömrü nispeten kısadır. Bu şekildeki yerel ürünlerimizi bizim nihai amacımız bir tarafında Kozluk’ta yapmış olduğumuz festival örneğindeki gibi bu ürünlerimizin daha çok tanıtılması ve daha çok satılmasını sağlamak. Ama bunların çok daha ötesinde Batman’da biz şu anda Oymataş köyümüzde Gıda İhtisas OSB projesi yürütüyoruz. Bu Gıda İhtisas OSB‘yi yaptığımız zaman aynen buradaki Kozluk domatesinde olduğu gibi Batman’da üretilmiş olan bütün tarımsal ürünler ve hayvansal ürünlerin yanı sıra bölgede üretilen hayvansal ve tarımsal ürünlerin tamamı nihai ürün haline getirilecek. Dolayısıyla da raflardaki yerlerini kendimiz ürettiğimiz ürünlerle sağlayacağız. Bu yerelde Kozluk olarak başladı. İlerleyen dönemde Batman olarak devam eder. İç piyasaya Türkiye’nin her tarafındaki marketlere ulaşır.  Bir kez daha söylüyorum Gıda İhtisas OSB‘yi bitirdiğimiz zaman artık, bizim Batman’ın uluslararası piyasada da marketlerde de bu şekildeki ürünlerimizi pazarlama imkanına kavuşacağız” diye konuştu.
Batman’ın coğrafi işarete sahip Batman Şamböreği, Sason Çileği, Gercüş Mezrune Üzümü’nden  sonra Kozluk Domatesi ilimizin coğrafi işarete sahip  4’üncü   ürünü oldu.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!