Kürt alim Ali Karadaği, Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı seçildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Müslüman Alimler Birliği 6’ncı Genel Kurulu, dün Katar’ın başkenti Doha’da başladı.

Birliğin kurucularından Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyiddin el-Karadaği, bugün birliğin başkanlığına seçildi.

Rudaw’ın haberine göre, Ali Muhyiddin el-Karadaği, Dünya Müslüman Alimler Birliği kongresine katılanların oylarının yüzde 91’ini aldı.

Kürt İslam alimi Ali Muhyiddin el-Karadaği, 2004 yılında bir grup alimle birlikte Dünya Müslüman Alimler Birliği’ni kurmuştu.

Ali Muhyiddin el-Karadaği, Temmuz 1949’da Süleymaniye ilinin Karadağ ilçesine bağlı Nawti köyünde doğdu.

Eğitimine memleketi Nawti köyünde başladı ve bu süre zarfında Kur’an-ı Kerim’in tamamını ezberledi. Daha sonra Süleymaniye’ye giderek Şeyh Mustafa Karadağlı’dan icazet aldı, amcası Şeyh Necmeddin ve Süleymaniye’nin alimlerinden ders aldı.

Daha sonra Bağdat’a gitti. Aralarında Molla Abdülkerim Müderris ve Şeyh Abdülkadir’in de bulunduğu Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın en büyük alimlerinden bazılarıyla çalışmalarına devam etti.

1969 yılında İslam Enstitüsü’nden birincilikle mezun oldu. Bir yıl sonra 1970 yılında mollalık icazeti aldı. 1975 yılında İslam şeriatı alanında lisans eğitimi almak üzere Bağdat’taki İmam Azam Koleji’ne katıldı.

1980 yılında Mısır’a taşındı ve burada El Ezher Üniversitesi Şeriat ve Hukuk Fakültesi’nden karşılaştırmalı hukuk alanında yüksek lisans derecesi aldı.

1985 yılında aynı kolej ve üniversiteden mali sözleşmeler ve işlemler alanında onur derecesiyle doktorasını aldı.

1988 yılında bir grup Kürt alim ve aydınla birlikte Kürt İslam Birliği’ni kurdu. Ali Karadaği’nin 100’den fazla makalesi ve Arapça onlarca kitabı bulunmaktadır. Kitaplarından bazıları Kürtçe ve diğer dillere çevrilmiştir.

Dünya Müslüman Alimler Birliği

Bağımsız bir kuruluş olan Dünya Müslüman Alimler Birliği, aralarında Kuzey ve Güney Amerika’daki ülkelerin de bulunduğu 57 ülkeden on binlerce âlim ve düşünürü bünyesinde barındırıyor.

Kuruluşundan bu yana İslami kimliği koruma, iç ve dış tehditlere karşı önlemler alma misyonu yürüten birlik, İslam’ın uygulamalarının her çağ ve mekana göre devam ettirilebilmesini hedefliyor.

Dünya Müslüman Alimler Birliği 6’ncı Genel Kurulu’na 80’den fazla ülkeden 2 bini aşkın alim, düşünür ve akademisyen katıldı.

Birlik, merhum Yusuf el-Karadavi’nin girişimiyle 2004 yılında çeşitli ülkelerden çok sayıda Müslüman âlim ve düşünürlerin katılımıyla kuruldu.

Merkezi 2011 yılında Dublin’den Katar’ın başkenti Doha’ya taşınan ve çatısı altında 50’den fazla İslam âlimleri heyetleri barındıran birliğe 2018 yılına kadar Yusuf el-Karadavi başkanlık ediyordu.

Onun ardından göreve gelen Prof. Dr. Ahmed er-Raysuni’nin 2022 yılında istifasının ardından Habib Salim Sekaf el-Cufri başkanlığa seçilmişti.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!