Macron: Yeni bir emperyalizm yükseliyor

featured

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Pasifik bölgesinde yeni bir emperyalizmin yükselişine karşı uyararak Çin’in bölgede yükselen gücüne dikkat çekti.

Indo-Pasifik bölgesinde Fransız Polinezyası gibi adalara sahip olan Fransa, Çin’in etkinliğini dengelemek için Hindistan gibi ülkelerle savunma ilişkilerini artırmıştı.

Fransa’nın İkinci Dünya Savaşı’ndaki ünlü generali ve sonrasında cumurbaşkanı Charles de Gaulle’den bu yana Pasifik adası Vanuatu’yu ziyaret eden ilk cumhurbaşkanı olan Macron bölgedeki ülkelerin bağımsızlıklarını koruyabilmeleri için omuz omuza çalışacaklarını söyledi.

Macron “Indo-Pasifik bölgesi, özellikle Okyanusya’da, yeni bir emperyalizmin yükseldiği ve bir çok küçük ve kırılgan ülkenin egemenliğini tehdit eden yeni bir güç dengesinin oluştuğu görülüyor,” ifadelerini kullandı.

Macron: Yeni bir emperyalizm yükseliyorBüyük güçlerin yağacı tavırları nedeniyle Indo-Pasifik’in egemenliği ve bağımsızlığının tehdit altında olduğunu vurgulayan Macron yabancı gemilerin yasadığı bir şekilde avlandığını, ağır koşullarda verilen kredilerle gelişimin engellendiğini belirtti.

Çin son yıllarda Pasifik adalarının altyapı yatırımlarındaki en büyük kreditör konumunda geldi. IMF verilerine göre Vanuatu’nın dış borçlarının üçte birinin alıcısı Çin devleti kontrolündeki EXIM bankası.

Çin’in bögede artan faaliyetleri sonrası Amerika Birleşik Devletleri de adalarda Soğuk Savaş sonrası kapatılan bir çok elçiliğini geri açmaya başladı.

Macron’un Vanuatu’dan sonra Papua Yeni Gine’ye geçecek. Amerikan Savunma Bakanı Lloyd Austin de geçtiğimiz hafta Papua Yeni Gine’yi ziyaret etmişti.

ABD ve müttefikleri Pasifik’teki ada ülkelerini Çin’le güvenlik anlaşmaları imzalamaktan caydırmaya çalışırken Fransa ise bu ülkelere bir alternatif sunarak tek bir ülkeye bağımlı kalmak zorunda olmadıklarını göstermeye çalışıyor. /euronews/

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!