• İmsak 00:00
  • Güneş 00:00
  • Öğle 00:00
  • İkindi 00:00
  • Akşam 00:00
  • Yatsı 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2024 - Batman

Memur maaşı, emekli aylıklarına zam ve kira artış oranı belli oldu

featured

Ağustos ayı enflasyon rakamları memur, memur emeklisi, SGK, BAĞ-KUR emeklilerinin enflasyon farkı oranı ile iş yerlerine özel kira artış oranlarını da belirledi.

Milyonlarca memur, memur emeklisi, SGK ve BAĞ-KUR emeklisini ilgilendiren yılın geriye kalan aylarına ilişkin Ağustos enflasyon verisi belli oldu.

Ağustos’ta enflasyon aylık yüzde 9,09 olarak gerçekleşti. Buna göre SGK ve BAĞ-KUR emeklileri temmuz ayı için yüzde 9,49, ağustos ayı için de yüzde 9,09 enflasyon farkını şimdiden hak etmiş oldu. Böylece sadece 2 ayda alacakları zam oranı yüzde 19,44 oldu. Ancak bu zam ocaktaki maaşlara yansıyacağı için her ay açıklanan aylık enflasyonu oranında birikimli olarak hesaplanacak. Geriye eylül, ekim, kasım ve aralık aylarının enflasyon verilerinin açıklanması bekleniyor.

Memur ve memur emeklileri için 2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde Ocak 2024 için yüzde 15 zam alacakları kesinleşti. Ağustos enflasyonunun yüzde 9,09 olarak gerçekleşmesinden dolayı memur ve memur emeklileri de şimdiden toplu sözleşmeden gelen zam oranının üstünde zammı hak etmiş oldu. Memur ve memur emeklileri için de enflasyon oranlarının aylık olarak birikimli hesaplanması neticesinde zam Ocak ayında belli oluyor. Bunun için geriye kalan eylül, ekim, kasım ve aralık aylarının enflasyon verilerinin açıklanması bekleniyor.

İş yerlerine yapılacak kira zamları belli oldu

Ağustos ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte iş yerlerine yapılacak kira artış oranı da belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu, ağustos ayına ilişkin enflasyon oranlarını açıkladı. Enflasyon, aylık yüzde 9,09 yıllık yüzde 58,94 oldu.

İş yerlerine yapılacak kira zammı oranı ise yüzde 56,28 olarak öne çıktı. Böylece kira kontrat süresi bu ay dolan işletme sahipleri kiralarına yüzde 56,28 oranında zam yaparak ödeme gerçekleştirecek. Geçtiğimiz ay zam oranı, yüzde 57.45 olmuştu.

Konutlarda kira artış oranı ise 2 Temmuz 2024’e kadar yüzde 25 olacak. /T24

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!