Merkez Bankası’ndan 27 ay sonra ilk faiz artışı

featured

TCMB, Hafize Gaye Erkan’ın başkanlığında ilk faiz kararını açıkladı. Politika faizi, yüzde 8,5’ten yüzde 15’e çıkarıldı. PPK açıklamasında “Gerektiği zamanda, gerektiği ölçüde parasal sıkılaştırmanın” güçlendirileceği belirtildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 27 aydan sonra ilk kez faiz artırdı, politika faizi yüzde 8,5’ten yüzde 15’e çıkarıldı. TCMB başkanlığına atanan Hafize Gaye Erkan ile Para Politikası Kurulu (PPK) ilk toplantısında faizi 650 baz puan artırdı.

Faiz artışı beklentilerin gerisinde

Yerel ve uluslararası finans kuruluşlarında, yeni politika faizinin yüzde 20 ila yüzde 40 arasında değişen oranlarda belirlenebileceği beklentisi oluşmuştu. TCMB’nin kararı, beklentilerin gerisinde kaldı. Ekonomistler ise, faiz artışının tek başına döviz kuru ve enflasyonu tutmak için yeterli olmadığına ve yapısal reformlarla desteklenmesi gerektiğine dikkat çekmişti.

Şimşek “rasyonel” dedi, Erdoğan kabullendi

Milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni kabinesinde Hazine ve Maliye Bakanı olan Mehmet Şimşek, “rasyonel zemine” dönüş mesajı vermişti. Şimşek’in sözleri öncelikle TCMB’nin faiz artıracağı şeklinde yorumlanırken, Erdoğan da faiz politikasının değişmediğini ancak Şimşek’in atacağı adımları “kabullendiğini” açıklamıştı.

PPK’dan “enflasyonun yükseliş eğilimi” açıklaması

Başkan Hafize Gaye Erkan, başkan yardımcıları Taha Çakmak, Mustafa Duman, Emrah Şener ve Banka Meclisi üyesi Elif Haykır Hobikoğlu ile toplanan PPK açıklamasında, bütün dünyada merkez bankalarının enflasyonu düşürmeye yönelik tedbirler aldığı belirtildi. şu sözlere yer verildi:

“Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin başlamasına karar vermiştir. Ülkemizde, yakın döneme ilişkin göstergeler enflasyonun ana eğiliminde yükselişe işaret etmektedir. Bu gelişmede yurtiçi talepteki güçlü seyir, maliyet yönlü baskılar ve hizmet enflasyonundaki katılık belirleyici olmuştur. Kurul, bu unsurlara ek olarak fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın enflasyon üzerinde ilave olumsuz etki yapacağını öngörmektedir.”

“Gerektiği zamanda, gerektiği ölçüde parasal sıkılaştırma”

“Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir. Parasal sıkılaştırma sürecinin başlaması ile para politikasının etkinliği artacaktır. Kurul, mevcut mikro- ve makro ihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirecektir. Sadeleşme süreci, etki analizleri yapılarak kademeli olacaktır.”

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!