Metin Gürak kimdir, nereli? Yeni Genelkurmay Başkanı Mardinli Metin Gürak kaç yaşında, nereli ve hangi görevlerde bulundu? Metin Gürak, 20 Ağustos 1960 tarihinde Mardin’in Kızıltepe ilçesinde doğdu

featured

Metin Gürak, sosyal medya kullanıcıları tarafından merak edilen ve araştırılan isimlerin başında yer almaya başladı. Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) yeni komuta kademesi belli oldu. Yapılan açıklama sonrasında Yeni Genelkurmay Başkanı Metin Gürak oldu. Peki, yeni Genelkurmay Başkanı Metin Gürak kaç yaşında, nereli ve hangi görevlerde bulundu? Metin Gürak, 20 Ağustos 1960 tarihinde Mardin’in Kızıltepe ilçesinde doğdu.

Metin Gürak, 1981’de Kara Harp Okulu’ndan, 1982’de Topçu Okulu’ndan mezun oldu.

1985’te Kara Havacılık Okulunu bitirerek pilot olan Gürak, 1990’da Kara Harp Akademisi, 1996’da Silahlı Kuvvetler Akademisi’ni bitirdi.
Çeşitli birlik ve karargahlarda yürüttüğü görevlerin ardından Gürak, 2006’da tuğgeneralliğe, 2010’da tümgeneralliğe, 2015’te korgenaralliğe terfi etti.
2017 Ağustos ayından bu yana Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevini yürüten Gürak, yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Genelkurmay 2. Başkanlığına atandı.

Zerrin Gürak ile evli olan Orgeneral Gürak, iki çocuk ve bir torun sahibi. Orgeneral Gürak, İngilizce ve Arapça biliyor.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!