Milletvekili Zeynep Oduncu, Batman – Beşiri karayolunda meydana gelen kazaları Bakan’a sordu

featured

 

Yeşil Sol Parti Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, Batman- Beşiri karayolunda sık sık meydana gelen trafik kazalarına dikkat çekerek, bu yolda trafik kazlarının önüne geçmek ve yurttaşların can güvenliğinin sağlanması için gerekli önlemlerin ivedilikle başlatılması için  konuyu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir URALOĞLU’ya sordu.

Oduncu, her yıl onlarca ölümlü kazanın yaşandığı Batman Organize Sanayi Bölgesi yolu (OSB Yolu) da tasfiye edilen Batman-Hasankeyf yolu ihalesinin içerisinde olduğunu belirterek,” 2 yıldır ihalesi yapılan bu işte Batman-Hasankeyf yolunda çalışmalar yetersiz kalırken, OSB yoluna bir kazma dahil vurulmadı diyerek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir URALOĞLU’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Oduncu, özellikle bu yolun işlek olması ve Organize Sanayi Bölgesi olması nedeniyle birçok yurttaşın bu yolda mağduriyet yaşadığına vurgu yaparak, “Bu yol asfalt değil. Yıllar önce atılmış mucur taşlarından oluşuyor. Gece ışıklandırma olmadığı için sürekli ölümlü kazalar gerçekleşiyor. Bu karayolunda Organize Sanayi Bölgesi bulunduğu için birçok tekstil emekçisi, bu yolu sıklıkla kullanmaktadır. Aynı zamanda bu yol güzergahında Organize Sanayi Bölgesi olması nedeniyle ağır iş makinaları sık sık geçmektedir. 2022 yılının Ağustos ayında Organize Sanayi Bölgesine (OSB) tekstil emekçilerini taşıyan şehir içi minibüsü, karşı yönden gelen otomobil ile çarpışma sonucunda 1’i ağır 16 tekstil emekçisi yaralanmıştı. Yine 2022 yılının Eylül ayında tekstil emekçilerini taşıyan minibüs kaza geçirmesi sonucu 10 tekstil emekçisi yaralanmıştı. Batman’da her yıl onlarca ölümlü kazaya sebebiyet veren OSB yolunun Batman-Hasankeyf yolundan ayrı ihale edilmesini talep eden tekstil emekçilerinin yetkilileri göreve çağırma girişimi cevapsız kaldı. Aynı zamanda bu yol güzergahında birçok düğün salonu bulunmakta ve yurttaşlar bu yolun güvenli olmamasından ötürü yaya geçidi talebinde bulunmaktadır. İlerde feci kazaların olmaması için gerekli önlemlerin ivedilikle alınması gerekmektedir. Üst geçidin olmadığı, sıcak asfalt olmayan, orta refüj ve aydınlatma olmayan bu yol, kazalara davetiye çıkarıyor ve yurttaşlar can güvenliklerinden dolayı işlek olan bu bölgeyi kullanamıyor. Bu konuda gerekli önlemlerin ve çalışmaların ivedilikle başlatılması gerekmektedir” dedi.

Oduncu, bu yolla ilgili ivedilikle çalışmaların başlatılması gerektiğini ve yurttaşlarının can güvenliği için gerekli önlemlerin ivedilikle alınması gerektiğini dile getirerek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir URALOĞLU’nun yanıtlaması için şu soruları yöneltti:

 

1-Üst geçit ve güvelik bariyeri olmadığı için sık sık trafik kazalarının yaşandığı Batman-Beşiri yolunda

şuana kadar kaç yurttaş yaşamını yitirmiş ve kaç yurttaş yaralanmıştır. Bu yolda gerçekleşen kazaların

sebepleri nelerdir?

2- Batman- Beşiri karayolunda trafik kazasının sıklıkla yaşandığı bölgelerde Bakanlığınız tarafından ne

tür önlemler alınacaktır? Bu yol yapılmasına dair Bakanlığınız tarafından yapılan bir çalışma var mıdır?

3- Bu yolda sıcak asfaltlanma çalışmasının yapılması için ne tür çalışma başlatacaksınız?

 

4- Bu yolun ışıklandırılması için bir çalışmanız var mı?

 

5- Yol şeritli değil ve yolda refüj yok. Bu konuda ne tür önemler alacaksınız?

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!