Nafakada sistem değişiyor. Masada hangi formüller var

featured
Gavel on Cash

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, süresiz nafaka uygulamasının kabul edilebilir olmadığını belirterek uygulama üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Peki süresiz nafaka kaldırılacak mı, nasıl bir değişikliğe gidilebilir? Milliyet’e konuşan avukatlar Kerem Olcayto, Fatih Ekrem Ekinci ile Ekonomist Muhammet Bayram yeni nafaka sisteminin nasıl olabileceği konusunda özetle şunları söyledi:

Evliliğin yılına göre ve kusur oranına göre

Avukat Kerem Olcayto: Nafaka uygulaması 1988 yılında yapılan değişiklik ile süresiz hale geldi. 1988’e kadar en fazla 1 yıl süre ile ödeniyordu. Medeni kanunda yapılan değişiklik sonrası süresiz hale getirildi. Halen süresiz olarak devam ediyor.

Evliliğin yılına göre nafaka ödenmesi üzerinde duruluyordu. Eski pakette iki yılın altındaki evliliklerde 5 yıl, 5 yılın altındakilerde 7-8 yıl, 5 ile 10 yıl arasındaki evliliklerde 12 yıl nafaka ödenmesi bekleniyordu. Bu o zaman gündemde olan 2019 yargı paketinde gelmesi beklenen bir uygulamaydı ancak getirilmedi.

Şimdi ise evliliğin yılına göre ve kusur oranına göre belli süre ile sınırlandırılması düşünülüyor. Fakat burada şöyle bir durum söz konusu: Burada bir arabuluculuk sistemi getirilmesi düşünülüyor. Boşanmalarda arabulucunun çok sağlıklı bir sonuç vermeyeceği tartışılıyor.

Diğer yandan belli bir süre ile 2 yıl, 5 yıl, 10 yıl ile sınırlandırıldığında bunun ne zamandan itibaren başlayacağı belirtilmelidir.”

Muhtemelen nafakanın belli bir süresi olacaktır

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram : Bakanlığın yapacağı çalışmada ödeme gücünün ön planda olacağı ve süresiz nafaka uygulamasının olmayacağını tahmin ediyorum.

Muhtemelen nafakanın belli bir süresi olacaktır. Yine her ne kadar nafaka artırım davaları açılabiliyorsa ödeme gücünün de ön planda olacağı, kişinin mal varlığında azalma yaratmayacak şekilde bir nafaka ödemesi geleceğini düşünüyorum.

Böyle bir yasa çıkarsa kişinin başvurması ile birlikte bu haktan faydalanması gerekebilir. O yüzden tüm nafakalar yeni düzenlemelerden etkilenecektir.

Avukat Fatih Ekrem Ekinci: “Süresiz nafaka uygulamasında yasal değişiklik yapılacaktır. Yargıtay’ın uygulamasından dolayı böyle bir durum söz konusu. Normalde nafakanın süresiz olacağına ilişkin bir hüküm yoktur. Mahkemeler takdirlerine göre süreli veya süresiz nafakayı talep edebiliyor.

Uygulamada bilinirliğin sağlanması için en doğru yol yasal düzenlemedir. Böyle bir düzenleme yapılırsa bu mağduriyet giderilmiş olur. Yasal düzenleme olmazsa uygulayıcılar sürekli görüş değiştirebilirler. Bu da birliği bozar dolayısıyla yasal düzenleme bunun en güzel yolu olur.”

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!