NATO savunma planında uzlaşamadı

featured

Belçika’nın başkenti Brüksel’de iki gün süren NATO Savunma Bakanları toplantısında ittifakın, Rusya’nın olası bir saldırısına nasıl yanıt verileceğine yönelik yeni savunma planları üzerinde uzlaşılamamasından Türkiye sorumlu tutuldu.

Reuters haber ajansına konuşan bir diplomat, söz konusu anlaşmazlıktan Türkiye’yi sorumlu tutarak, Türkiye’nin Kıbrıs’a da atıf yapılan coğrafi konumlarla ilgili ifadeye itiraz ettiğini ve karar alınmasını bloke ettiğini söyledi. Aynı diplomat, konuya ilişkin açıklamasında, yine de 11-12 Temmuz tarihlerinde Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak NATO Zirvesi öncesinde soruna çözüm bulunması için fırsat olduğunu belirtti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise savunma bakanlarının toplantıda gündemdeki planları gözden geçirdiklerini ve anlaşmaya varmak üzere olduklarını kaydetti.

FRANSA: İSVEÇ’İN BAŞVURUSUNUN ONAYLANMASI GEREK

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, İsveçli mevkidaşı Tobias Billström ile basın toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye ve Macaristan’ın temmuz ayındaki zirveden önce İsveç’in NATO üyeliğine onay vermesi gerektiğini, daha fazla gecikmenin anlaşılmaz olduğunu ve 31 üyenin güvenliğini riske attığını söyledi.

Colonna, “Bu, Türkiye dahil herkesin çıkarına ve artık seçimler de sona erdiği için İsveç’in üyeliğinin hızla onaylanacağına güveniyoruz” derken, Billström de ülkesinin Ankara ile anlaşmanın gereklerini yerine getirdiğini, ‘kararın artık Türkiye’de olduğunu’ ifade etti.

‘BÖLGESEL PLANLAR’DA NE VAR?

İttifakın gündemindeki ‘bölgesel planlar’ adı verilen binlerce sayfalık gizli askeri planlar, NATO’nun, Rusya’nın olası bir saldırısına nasıl yanıt vereceğine dair detayları içeriyor.

Rusya-Ukrayna savaşının 24 Şubat 2022’de başlamasının ardından, Soğuk Savaş sonrası ilk kez söz konusu planların yenilenmesi gündeme gelmişti. Son gelişmeler, NATO stratejilerinde temel bir değişime işaret ediyor. İttifak çok uzun süre, Afganistan ve Irak’taki savaşlar ile Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrası Rusya’nın NATO için varoluşsal bir tehdit oluşturmaması nedeniyle böylesine kapsamlı savunma planlarına ihtiyaç duymamıştı.

Fakat Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla NATO, ittifak üyesi ülkeleri, Rusya gibi bir düşmanla savaşma ihtimaline karşı tüm planların hazır olması gerektiği yolunda uyardı. İttifak, üye ülkelere, birliklerini nasıl geliştirecekleri ve lojistik kapasitelerini nasıl artıracakları yolunda danışmanlık yapacak. Üst düzey bir ABD’li yetkili Reuters’a yaptığı açıklamada, “Bölgesel planlar bugün resmen onaylanmasa da, biz bu planların NATO’nun Vilnius Zirvesi’nde hazır olacağını düşünüyoruz” dedi. (BBC Türkçe)

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!